Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Tofik

Władysław Wygnaniec - ocena

Rekomendowane odpowiedzi

Tofik   

Urodził się w 1105 r. Od młodości był sposobiony do rządzenia państwem dzięki czemu uzyskał przewagę nad przyrodnimi braćmi w przyszłej wojnie. Na mocy testamentu ojca, Bolesława Krzywoustego Władysław otrzymał Śląsk i jako pierwszy książę w historii tzw. dzielnicę senioralną składającą się z: ziemi krakowskiej, ziemi sieradzko - łęczyckiej, wschodnią Wielkopolskę, Pomorze Wschodnie i zwierzchnictwo nad Pomorzem Zachodnim. Za namową żony - Agnieszki - rozpoczął wojnę z juniorami - braćmi przyrodnimi. Początkowo zwyciężył w 1145 r. nad Pilicą, ale rok później podczas oblężenia Poznania został wyklęty przez arcybiskupa Jakuba ze Żnina, przez co stracił stronników i uciekł do Niemiec. Dwukrotnie Niemcy interweniowali w sprawie odzyskania tronu przez Władysława:

- 1147 r. wyprawa króla niemieckiego Konrada III nie sforsowała Odry,

- 1157 r. wyprawa cesarza Fryderyka Barbarossy doszła do Krzyszkowa pod Poznaniem, gdzie hołd złożył mu ówczesny senior - Bolesław IV Kędzierzawy.

Władysław zmarł w 1159 r. Co sądzicie o tej postaci?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Duży wpływ na niego niewątpliwie miał Piotr Włostowic, który starał się łagodzić konflikty między następcami, ale Władysław co nie dziwne zażądał od niego jasnego opowiedzenia się za, którąś ze stron. Chciał usunąć braci, ale znowu Włostowic stał na czele dochowania statutu Krzywoustego. W końcu się wściekł oślepił go, ale ten uciekł na Ruś i po prostu zrobił antyPR Władysławowi. Był bliski pokonania braci, ale miał pecha, bo mu się zbuntowały dzielnice, które słabo zabezpieczył.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
Duży wpływ na niego niewątpliwie miał Piotr Włostowic

Władysław bał się go okaleczyć, ze względu na popularność i wpływy Piotra. Wg Długosza zrobił to za namową Agnieszki, którą Włostowic pomówił o zdradę małżeńską.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Do końca nie wiadomo, czy Włostowic zajął w miarę neutralne stanowisko wobec konfliktu braci i próbował go załagodzić. Istnieje także możliwość, że zdradził Władysława jako księcia zwierzchniego popierając młodszych synów Krzywoustego na dworach saskich. Myślę, że Włostowic jednak próbował doprowadzić do porozumienia braci i utrzymać państwo zgodnie z zasadą senioratu. Tylko czy robił to z szlachetnych pobudek (obrońca woli Krzywoustego poświęcający się w imię pokoju), czy osobistych - nie chciał wygnania juniorów i wzmocnienia władzy Władysława, bo wtedy jego pozycja byłaby zagrożona. Wiele wskazuje na to, że Agnieszka odegrała istotną rolę w konflikcie i zajęła przeciwne stanowisko niż Włostowic, namawiała męża do wygnania braci. Oboje wywierali wpływ na seniora. Piotr nie musiał go zdradzać, żeby jego działania zostały tak odebrane.

Wygnańcowi nie opłacało się obchodzić w ten sposób z Włostowicem, który miał swoich popleczników. Przeszli oni na stronę młodszych książąt bojąc się Władysława i chcąc zapobiec jego potędze.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Piotr Włostowic był wykonawcą testamentu Bolesława być może obawiał się , że kiedy Władysław zjednoczy kraj

zechce zmniejszyć jego wpływy. Rozbicie przynosiło Piotrowi duże korzyści dlatego nie chciał zjednoczenia

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.