Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Jarpen Zigrin

Pokój w Polanowie 1634 r.

Rekomendowane odpowiedzi

Zbigniew Wójcik w swojej Historii Powszechnej XVI-XVII wieku pisze: "Wojna smoleńską jaką podjęła Rosja przeciw Polsce głównie w wyniku zachęty ze strony Gustawa Adolfa zakończyła się jej klęską (1632-1634), a zwycięsko nowo obrany król polski Władysław IV (1632-1648) mógł podyktować Rosji warunki łagodne zresztą tzw. wiecznego pokoju polanowskiego (5 maja 1634 r.)." Teraz moje pytanie czy ten pokój naprawdę był łagodny i można go zaliczyć do kolejnych niewkorzystanych szans? Co więcej moglibyśmy ugrać na tej wojnie? Zapraszam do dyskusji.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się że pokój Polanowski był sukcesem polskim. Przedłużająca się wojna to ostatnia rzecz jakiej RON potrzebowała. Co więcej mogliśmy ugrać? Może trochę więcej mało 'wartosciowej' ziemi na wschodzie? Po co nam ona? Na opanowanie tronu moskiewskiego nie było już szans.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   

Jak dla mnie był to sukces. Zrzekając się praw do korony carskiej Władysław odebrał Rosjanom powód do wojny z RON, a przy tym utrzymaliśmy Smoleńsk.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.