Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Jarpen Zigrin

Unie Polski z Litwą

Rekomendowane odpowiedzi

Dnia 13.11.2007 o 18:00, Kubag napisał:

Ja mam takie pytanie hmm... bym chciał potwierdzić pewną rzecz.

Wiadome mi jest (między innymi od rodziców, nauczyciela historii) że unia lubelska miała początkowo się odbyć w Bielsku (Podlaskim) ale się nie odbyła gdyż podobnie miał się spalić gród i w ostatnim momencie wybrano Lublin. Czy ktoś mógł by to potwierdzić :?:

 

To chyba jednak tylko "chciejstwo" lokalnych pasjonatów historii.

Po pierwsze nie spłonął gród, tylko zamek. To rozróżnienie o tyle istotne, że lokalni pasjonaci sądzą, że stare grodziszcze (z ok. XII w.) było miejscem na którym powstał późniejszy zamek.

"Dotychczas uboga literatura dotycząca ·Bielska, jak również tradycja sytuowała zamek na terenie grodziska. Badania archeologiczne na grodzisku i podgrodziu nie wykazały występowania pochodzącego z XVI w. materiału zabytkowego, a także nie stwierdzono istnienia dużej warstwy spalenizny".

/J. Zieleniewski "Powstanie i rozwój układu przestrzennego Bielska Podlaskiego w XIV-XVIII wieku", "Studia Podlaskie", T. I, 1990, s. 61/

 

Po drugie nic nie stało na przeszkodzie by obrady sejmowe toczyły się w jednym z bielskich kościołów czy w zespole ogrodowo-pałacowym (zwanym: "Zamkiem hołowieskim bielskim") w Hołowiesku, który powstał wkrótce po pożarze.

 

Nie ma żadnej wzmianki sugerującej by podczas sejmu bielskiego rozważano Bielsk jako miejsce sejmu "unijnego". Trudno mówić by w ostatniej chwili wybrano Lublin, pożar miał miejsce 22 lipca 1564 r. (jak chciał Marcin Bielski), a uniwersał królewski podającym Lublin za miasto w którym ma się odbyć sejm to dopiero wrzesień 1568 roku. Sejm bielski to nie było pierwszy sejm na którym deliberowano nad unią i nie był ostatnim.

"Sprawa unii przeciągnęła się do 1568 r., kiedy król równocześnie zwołał sejm litewski do Wohynia w ziemi brzeskiej, zaś polski do Lublina. Celem miało być połączenie obu sejmów i wspólna decyzja w sprawie unii, co podano w uniwersałach na sejmiki, zgodnie z ustaleniami sejmu piotrkowskiego z 1567 r. Nowy sejm miał się odbyć „na miejscu wedle przywilejów dawnych”. Dlatego zdecydowano się na Lublin, co król potwierdził uniwersałem z 1 września 1568 r., zwołującym sejm wspólny na 23 grudnia tego roku".

/R. Szczygieł "Unia Lubelska - dzieło wspólnego sejmu polsko - litewskiego w 1569 r.", Wykład wygłoszony w dniu 01 lipca 2016 roku, na zamku lubelskim w rocznicę zawarcia Unii Lubelskiej/

 

Bielsk Podlaski raczej nie kwalifikował się do kategorii: "miejsca wedle przywilejów dawnych". Wypada też przypomnieć, że pierwotnie Bielsk nie miał być miastem goszczącym sejm. Podówczas miał się odbyć wspólne obrady (litewsko-koronne) w Parczewie. Jednak wskutek niezgody sejm litewski odbył się właśnie w Bielsku.

 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.