Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Jarpen Zigrin

Olimpiada Historyczna - ogólnie

Rekomendowane odpowiedzi

Regulus   

Na trzecim etapie oprócz wypracowania i ustnego jest jeszcze analiza źródeł - na szczęście tylko brzmi strasznie ;p Dokładnie wygląda to tak: dzień przyjazdu jest wolny, natomiast drugiego z rana jest wypracowanie a po południu źródła. Trzeciego dnia jest ustny. Wypracowanie jest o ile pamięć mnie nie myli na dokładnie takich samych zasadach, co na drugim etapie. Za to ustny wygląda inaczej: zamiast pytań z lektur i powszechnej jest jedna komisja, u której losuje się dwa pytania ze swojej epoki i która pyta z lektur. Łatwiej jest tylko teoretycznie bo wykształciuchy bywają złośliwie i dużo zależy od ich widzimisię. W przypadku analizy źródła kluczem do sukcesu jest odgadnięcie jego tematu, jeżeli to się uda to następne pytania da się obejść na inteligencje.

Aha. Żeby zostać finalistą nie można mieć ani jednej dwóji. Przynajmniej tak było rok temu. W praktyce nie jest o to trudno - u mnie bodajże tylko dwóm osobom na sto pięćdziesiąt nie udała się ta sztuka. Oprócz upragnionego zwolnienia z matury ;p są fajne nagrody - laureaci dostawali nawet laptopy, finaliści kilka niezłych książek.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Witam! Jestem obecnie w I klasie LO o nachyleniu humanistycznym. Historia( szczególnie epoka Starożytności), od dłuższego już czasu jest moją pasją i w przyszłym roku chciałbym wystartować w OH. Zastanawia mnie tylko jedna rzecz: czy na egzaminach ustnych obowiązuje mnie znajomość materiału na poziomie nauczania we wszystkich trzech klasach LO, czy tylko z epoki wybranej? Nie znam się na tym, dopiero mam zamiar rozpocząć swoje obcowanie z OH . Czekam na konkretną i jak najszybszą odpowiedź. Z góry dzięki:)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
No to lekki wałek. Nareszcie zrozumiałem, dlaczego ludzie mówię, że raczej w klasach I i II nie masz w olimpiadzie szans:(

Myślałem podobnie jak, jednak mimo wszystko spróbowałem i udało mi się w I-szej klasie dostać do etapu rejonowego. Trzeba próbować od samego początku, doświadczenie na następne lata się przyda ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
piterzx   

To wszystko zależy. Ja jestem w I LO i mam nominację na centralny. Doświadczenie zawsze się przyda, przy największą, moim zdaniem, niedogodnością jest fakt, że uprawnienia finalisty i laureata wygasają nie po 3, ale po 2 latach, dlatego ja mogę zdobyć w tym roku tytuł, ale nic mi to nie da, bo maturę i tak pisać będę musiał...

Pozdrawiam

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jak sądzicie czy i jak powinienem się przygotowywać do następnej OH? Mam świadomość, że zaległości po gimnazjum( prócz Starożytności) mam( może nie jakieś gigantyczne, ale są). To realne przerobić na własną ręke materiał z całego LO( mając oczywiście zaliczoną klasę pierwszą)? I tak spróbuje, bo nie napalam się na dostanie się od razu na jakieś naprawde wysokie etapy, po prostu myślę, że mi się to przyda i chce spróbować. Jednak gdyby mi ktoś powiedział jak się ukierunkować w nauce to byłbym naprawdę wdzięczny :(

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Jak sądzicie czy i jak powinienem się przygotowywać do następnej OH?

Już pisałem to w poprzednich postach- spróbować warto, nic się nie traci a nawet zyskuje ciekawe doświadczenie. Odnośnie przygotowania, ja wychodzę z założenia, żeby orientować się w poszczególnych epokach a ze swojej specjalizacji być naprawdę dobrym.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
iiks   

Potrzebuję odpowiedzi na jedno pytanie: Czy biorąc specjalizację np. archeologię, muszę pisać pracę na ten temat, czy jeśli mam wiedzę z innego okresu to mogę pisać np. akurat w danym etapie z średniowiecza...?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
sebas   
Jak sądzicie czy i jak powinienem się przygotowywać do następnej OH? Mam świadomość, że zaległości po gimnazjum( prócz Starożytności) mam( może nie jakieś gigantyczne, ale są). To realne przerobić na własną ręke materiał z całego LO( mając oczywiście zaliczoną klasę pierwszą)? I tak spróbuje, bo nie napalam się na dostanie się od razu na jakieś naprawde wysokie etapy, po prostu myślę, że mi się to przyda i chce spróbować.;)

Pewnie, że warto;) Ja na początku liceum to mogę szczerze powiedzieć, że o historii pojęcia nie miałem. Ale jakoś tak nauczyciel historii mnie zaraził i samo już poszło. Przede wszystkim dużo czytać według mnie. Literaturę fachową - Wójcik, Gierowski Pajewski itp. Nie musisz sie starać wszystko zapamiętać tylko wyłapać sens i zrozumieć. Wybierz sobie swoją epokę, ktorą chcesz na olimpiadę i wtedy na forum napewno polecimy Ci jakieś książki;) Twoja epoka jest najważniejsza! Ale rób też całość materiału na poziomie rozszerzonym z podręczników bo po swoich doświadczeniach wiem, że to może bardzo zaważyć:D pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
iiks   

No to za odpowiedź dziękuję podniosła mnie na duchu ;)

A tak ogólnie mówiąc to rozmawiałem z nauczycielami i wszyscy powiedzieli, że warto przez wakacje pierwszy miesiąc zaznajamiać się z tłem historycznym danej epoki i ogólnie tak obyć się z epoką, a potem od olimpiady to już czytać czytać i czytać lektury.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Favilla   

Biorę udział w olimpiadzie historycznej pierwszy raz i każdy odradza mi XX wiek, choć on akurat pokrywa się z moimi zainteresowaniami. Dlaczego? Czy rzeczywiście jest aż tak wymagający? A co sądzicie o specjalizacji nowożytność? Byłabym wdzięczna za wasze opinie i doświadczenia z lat poprzednich.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Witam.

W tym roku mam zamiar wziąć udział w olimpiadzie( pierwsza moja taka olimpiada). Otóż moją specjalizacją jaką chciałbym wybrać jest "historia XX wieku" tylko mam problem z doborem lektur.

Na razie mam wstępnie wybranych pięć lektur:

-Krasucki Jerzy "Między wojnami. Polityka zagraniczna II Rzeczpospolitej"

-Kosiarz Edmund "Wojna na morzach i oceanach 1939-1945"

-Przemysław Grudziński " Uczeni i barbarzyńcy. Polityka nuklearna Stanów Zjednoczonych 1039-1945"

-Garlicki Andrzej "Przewrót majowy"

-Skrzypek Andrzej "Nie spełniony sojusz. Stosunki sowiecko-niemieckie 1917-1941"

Co myślicie o tych lekturach? Jeżeli macie coś innego do zaproponowania śmiało nie krępować się wink.gif

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Jachus   

W przyszłym roku chciałbym wziąć udział w olimpiadzie. Jestem w 1 klasie LO i chciałbym się zacząć przygotowywać, ale mam trzy pytania:

- Czy na drugim etapie mamy jakiś czas na przygotowanie sobię materiałów do pisania pracy czy wchodzimy do sali, podawany jest temat i masz 3 godziny na pisanie.

- Może ktoś wie gdzie znajdę podstawę programową dotyczącą historii? Szukałem na stronie MENu, ale niestety nie znalazłem.

- Możecie podzielić się listą 4-5 książek o XIX wieku? Na początek ogólne, a potem będę czytał już lektury badziej szczegółowe, dotyczące konkretnych wydarzeń.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.