Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Bruno Wątpliwy

Czechosłowacy internowani w ZSRR (1939-1941).

Recommended Posts

Po 17 września 1939 roku w ręce radzieckie wpadła także część żołnierzy organizowanego w Polsce Legionu Czechów i Słowaków. Co się z nimi działo później? Czy znamy na ten temat jakieś obszerniejsze relacje? Wiadomo, że zasadniczo wstąpili później do 1 Czechosłowackiego Samodzielnego Batalionu Polowego, ale co było w międzyczasie? Jakie były warunki internowania (np. w klasztorze w Suzdalu), czy prowadzono wśród nich (i jaką konkretnie) pracę operacyjną mającą na celu pozyskanie kadr do współpracy z ZSRR, czy represjonowano niektórych z nich (i np. trafiali do obozów gułagu)?

Muszę przyznać, że posiadam na ten temat informacje śladowe (i często relatywnie rozbieżne). Od pogłosek o zgodzie ZSRR na wyjazd części internowanych do Francji w 1940 r., możliwościach samoorganizowania się w internowaniu, po jakieś słuchy o próbach pozyskania części kadr, czy o represjonowaniu niektórych. 

Praktycznie - raczej internetowe plotki, niewiele konkretów i źródeł. A sprawa jest chyba interesująca.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.