Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
secesjonista

Dlaczego nie powstała Międzynarodówka Faszystowska?

Recommended Posts

Komintern działał przez 24 lata, tymczasem faszystowskim partiom i przywódcom nie udało się stworzyć podobnej organizacji.

W lipcu 1933 r. Mussolini zadecydował o powołaniu do życia Comitati d'Azione per l'Universalità di Roma (CAUR - Komitety Akcji na rzecz Uniwersalności Rzymu), do czego miał go zainspirować Asveroglio Gravelli, należący do tzw. drugiej fali włoskich faszystów. Znany za sprawą swego kuriozalnego utworu "Al santo manganello" umieszczonego na odwrocie karty z wizerunkiem Madonny del Manganello, gdzie głosił:

"O tu santo Manganello
tu patrono saggio e austero,
più che bomba e che coltello
coi nemici sei severo (...)

Manganello, Manganello,
che rischiari ogni cervello,
sempre tu sarai sol quello
che il fascista adorerà
".

 

Na czele tej organizacji stanął Eugenio Coselschi (autor znanego utworu "Poema del Soldato Ignoto"), który był m.in. sekretarzem Gabriela D'Annunzio podczas rajdu na Rijekę w 1919 roku. Organizację rozwiązano w 1939 roku.

W Niemczech powstała efemeryczna Wspólnota Pracy Nacjonalistów (za: Ludwik Hass "Faszyzm, prawicowy ekstremizm (od historii od współczesności)", "Dzieje Najnowsze", R. XXXIV, nr 1, 2002) wspierana przez niemieckie Ministerstwo Propagandy, acz bardziej nią interesowało się Gestapo i Auswärtiges Amt. I obie te instytucje miały ostatecznie zadecydować w 1940 r. o rozwiązaniu tej organizacji.

 

Czego zabrakło faszystom? Uniwersalistycznej idei (przecież Gravelli propagował panfascismo? Przeszkodziły partykularne interesy narodowe?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.