Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Estera

Bitwa pod Austerlitz

Recommended Posts

Estera   

Mamy tematy w dziale napoleońskim o Marengo, o Waterloo...to czemu by nie podyskutować o Austerlitz? Jeśli macie jakieś przemyślenia, znacie jakieś ciekawostki czy anegdoty, a może macie jakieś ciekawe mapki to zapraszam!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Amilkar   

Dobrze że poruszyłaś ten temat Estero. Można pomówić czy rzeczywiście marszalek Soult mial tak duży wkład ze nalezal mu sie tytul ksiecia Austerlitz. Zawsze się tego domagał ale dostał tytul księcia Dalmacji

Share this post


Link to post
Share on other sites
Estera   

Najwięcej to w tej bitwie zrobił Napoleon- to była jego bitwa, wszystkim dowodził sam, wszystkiego dopilnował, on i tylko on- to było jego dzieło.

Można pomówić czy rzeczywiście marszalek Soult mial tak duży wkład ze nalezal mu sie tytul ksiecia Austerlitz.

Jak dla mnie to ten tytuł tylko należał się Napoleonowi- Cesarz Francuzów, książe Austerlitz.

Zawsze się tego domagał ale dostał tytul księcia Dalmacji

To nie to samo co dostać tytuł od Napoleona- jak dobrze pamiętam to Soult odmówił. Prawda?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Estera   

I jeszcze oprócz potęgi umysłu napoleońskiego, ważnym czynnikiem, który doprowadził do zwyciestwa, był każdy z żołnierzy walczący podczas tej bitwy- żołnierze pod rozkazem Napoelona dokonali tam czegoś niesamowitego! Nie marszałkowie, ale Cesarz Francuzów i jego żołnierze zrobili najwięcej.

Rozkaz z 3 grudnia 1805 r. "Żołnierze! Jestem z was zadowolony! Pokazaliście im, że łatwiej nas wyzwać i grozić nam, niż zwyciężać z nami".

Amilkar- ta mapka jest super :wink:

[ Dodano: 2007-03-23, 19:43 ]

http://www.napoleonguide.com/maps_hmausterl.htm

tutaj też jest fajna mapka, ale niestety mała, tak wogóle przy okazji- strona napoleonguide jest rewelacyjna, bardzo ją lubię.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Anders   

Austerlitz to moim zdaniem 3 najlepiej rozegrana operacja Bonapartego - ale nie udała by się bez stanowczej postawy marszałków - wyróżniłbym Davout'a i Lannesa, Soult wszedł w lukę w szyku Austyjacko-rosyjskim właśnie dzięki nim.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Amilkar   

No niezła jest ale ta mała co dałaś ma topografie terenu widze (co pozwoli mi zrobic symulacje bitwy w edytorze dodatku do Cossacks-Back To War)tylko za mala jest nie ma wiekszej rozdzielczości? podzielam zdanie co od napoleonguide. Ale chyba znasz Estero naploen.gery.pl to bardzo specjalistyczna strona , a na forum bardzo uzdolnieni w wiedzy o empirze ludzie.

PZdr

Share this post


Link to post
Share on other sites
Estera   

No właśnie chyba nie ma większej...A szkoda, szkoda...

A co to za stymulacja? I czy mozna by to obejrzeć, jak już będzie gotoe?

napoleon.gery.pl- znam, ta strona jest super, kawał dobrej roboty, a forum- nie podoba mi się jego układ, jest mało przejrzyste i mało czytelne, ale jestem pod wrażeniem wiedzy twórców strony i forum oraz użytkowników.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Amilkar   

Musialbym jakos pplik na necie umiescic , ale trzebby miec wersje cossacks back to war bo to bedzie mapa do gry jesli ja wogóle zrobie.

[ Dodano: 2007-03-24, 10:49 ]

Co do forum sie zgodze ze jest nie pięknie zrobione ale caly serwis jest w porządku.

[ Dodano: 2007-03-24, 11:23 ]

W sumie to powinno się zrobić serwis o bitwach epoki napoleońskiej bo w polskim necie widze ze jest takiego czegos bardzo malo a plany sa niedokladne. Tylko kto ma to zrobic.O to jest pytanie.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Estera   

Napewno ktoś, kto na tym się zna- nie tylko na bitwach i Napoleonie, ale też na robieniu takiego serwisu. Zgodzę się- przydałyby się plany, mapy, opisy etc. ale na takim serwisie o Napoleonie też coś musi być, bo nie można rodzielić bitew od ich twórcy, zwycięzcy, no i przegranego.

Musiałyby być jakieś działy- np. O Napoleonie i drugi dział- O bitwach epoki. I żeby były ciekawe artykuły, proste, z arazem szczegółowe, i obrazki, literatura.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Amilkar   

Zwłaszcza o plany , rysunki i animacje i szczegółowe opisy tu chodzi :wink:

[ Dodano: 2007-08-05, 11:23 ]

Można by od 3 do 5 takich osób przy tym zgrupować i zrobić zwykłą stronę nawet z załącznikami.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Leuthen   

Prof. Jerzy Maroń opowiadał nam kiedyś na zajęciach z historii wojskowości, że któryś z dwu pokonanych cesarzy (nie pamiętam który) miał niedługo po bitwie napisać list do swej małżonki, w którym zawarł taką myśl: "Wiesz Kochanie, dzisiaj nie poszło nam najlepiej" :mrgreen:

Share this post


Link to post
Share on other sites
bavarsky   

Bardzo ciekawym aspektem wartym omówienia podczas działań 2 grudnia 1805 roku jest niewątpliwie udział gwardii.

Od kilku dni czytam raporty uczestników tamtych zdarzeń, w tym ataku dywizji Droueta, idącej w sukurs szarżującym szwadronom pułku gwardii Chasseurs a Cheval, ustawionym następująco:

1. i 2. szwadron, pod dowództwem Colonel-en-Second Morland

kompania mameluków (na prawo od 1 i 2 szw.), pod dowództwem Rappa

oraz w drugiej linii:

3. i 4. szwadron Chasseurs a Cheval

5. szwadron (velites) Grenadiers a Cheval, pod dowództwem GdB (General de Brigade) Dahlmann.

Swoje wywody na ten temat zawarł Drouet w memuarze: Jean-Baptiste Drouet d'Erlon, Le Marechal Drouet, Comte d'Erlon, Vie Militaire, Paris, G. Barba, 1844.

Kolejnym ważnym aspektem jest udział gwardii wielkiego księcia Konstantego Pawłowicza. Myślę jednak że omówię go w temacie tyczącym biografii owego jegomościa.

https://forum.historia.org.pl/index.php?showtopic=9550

Ale o tym niebawem.

Kłaniam Się

B.

Share this post


Link to post
Share on other sites
bavarsky   

Może odniosę się do strat zarówno Francuzów jak i ich przeciwników:

Francuzi:

[zabici i ranni]

I Korpus, 297

III Korpus, 1990

IV Korpus, 4726

V Korpus, 1538

Rezerwa Kawalerii, ok. 1000

Rezerwa Armii, ok. 104

Łącznie zabitych: 1305

Łącznie rannych: 8350 (w wykazie podanym zrazu po bitwie widnieje 6940 rannych)

Łącznie wziętych w niewolę: 573

Koalicja:

[zabici i ranni/wzięci w niewolę]

Michael von Kienmayer, ok. 2000/180

1 kolumna, 759/1200

2 kolumna, 2454/2436

3 kolumna, 2000/4000

4 kolumna, 2673/ 1752

5 kolumna, 772/10

Awangarda, 4438/1000

Gwardia, 607/110

Łącznie zabitych: 6100

Łącznie rannych: 9603

Łącznie wziętych w niewolę: 11834

Jak możemy dostrzec z wykazu powyższych strat, Francuzi postradali stosunkowo niewielu żołnierzy, biorąc pod uwagę zakres i zaciętość walk. Oczywiście rozkład nie jest jednolity, bowiem dla przykładu IV Korpus marszałka Nicolasa Jeana de Dieu Soult, utracił w walkach o wzgórza Pratzen oraz dolinę Goldbach, od 4000 do 4800 żołnierzy, około 18% z początkowej liczby 25904 żołnierzy.

Kolejno 2 Dywizja Piechoty jenerała Louisa Frianta, z 3 Korpusu marszałka Davouta, z 3773 żołnierzy przybyłych na pole bitwy (tj. epicki marsz z Wiednia), 1990 uznano za hors de combat.

Ogólne straty Francuzów szacują się od 8000 do 10000 żołnierzy, zabitych/ rannych/wziętych do niewoli.

Niebawem opiszę straty koalicjantów.

Opracowałem na podstawie:

1) Alombert P.C., Colin J., Campagne de 1805 en Allemagne, 4 tomy, Paris: Chapelot, 1902-1908.

Przy czym tom 2, jest aneksem tomu 1, ukazującym rozkazy dzienne francuskiego dowództwa jak i dokładne OdB nie tylko walczących sił.

2) Bowden S., Napoleon and Austerlitz, Chicago: The Emperor’s Press, 1997.

Monstrualne opracowanie, przedstawiające całą kampanię od początku do końca, zawiera przepiękne mapy sytuacyjne. Świetne ujęcie działań strony Francuskiej.

3) Goetz R., 1805 Austerlitz. Napoleon an the Destruction of the Third Coalition, London: Greenhill Books, 2005.

Share this post


Link to post
Share on other sites
bavarsky   

Sierżant Heuillet, był starym żołnierzem, podczas rewolucji służył jako dobosz w 27 demi-brigade de bataille.

Mając niespełna 15 lat wybijał na swoim bębenku pas de charge, gdy francuska piechota szturmowała most pod Lodi, 10 maja 1796 roku.

W latach 1797-1798, 27 półbrygada piechoty linowej stacjonowała w północnych Włoszech, po czym w roku 1799 przeszła do Armii Helwecji pod jenerałem Messeną. Walczyła następnie w Szwajcarii m.in. pod Zurychem 7.VI.1799 r.

Kolejno, jako oddział Armii Renu (jenerała Moreau), dywizji jenerała Richepancea, półbrygada walczyła 3.XII.1800 r., pod Hohenlinden, a później odznaczyła się w walkach z cofającymi się Austriakami. W roku 1803 przemianowana została na 27 pułk piechoty linowej.

W kampanii 1805 roku regiment należał do VI korpusu marszałka Neya, do dywizji jenerała Malhera i walczył pod Gunzburgiem i Michelsburgiem w pobliżu Ulm, potem został wysłany do Tyrolu.

17 października, był wielkim dniem dla naszego zasłużonego sierżanta Heuillet. Otrzymał on bowiem przydział z podpisem Cesarskim do 1er Regiment de chasseurs a pied de la Garde!

2 grudnia 1805 roku podczas zmierzchu batalii pod Austerlitz, Heuillet trzymał wyznaczony mu posterunek.

Tamtego dnia późnym popołudniem gdy bitwa dobiegała już końca, a "piekielny rzeźnik" wystawiał rachunki, sierżant Heuillet był świadkiem niezwykłego zdarzenia, którego aktorami byli: Napoleon i rosyjski jeniec, major Apraxin, dowódca baterii polowej.

Otóż było to tak:

Przed Najjaśniejszym Cesarzem Napoleonem I, adiutanci oraz inni oficerowie z Gwardii Imperialnej, składali zdobyte sztandary oraz opowiadali przeróżne historie o miażdżących skutkach bitwy, rozgromieniu doszczętnym wroga.

Bardzo blisko owej "portretowej" sceny przechodziła grupka rosyjskich jeńców, pilnowana pod strażą. Wśród pochylonych głów, była jedna, która to głośno lamentowała i płakała. ?Należała? ona do młodego oficera artylerii majora Apraxina. Tenże dzielny dowódca krzyczał że nie chce żyć, błagał by go zastrzelono na miejscu. Gwardziści francuscy próbowali go uspokoić, każąc mu się uciszyć "bo jeszcze Cesarz usłyszy!"? A jednak usłyszał.

Rozkazał podejść owemu pokonanemu człowiekowi. Ze łzami w oczach Apraxin błagał piękną francuszczyzną przed obliczem Najjaśniejszego:

-"Sire!, rozkaż swoim ludziom by mnie rozstrzelali! Jestem niegodny by żyć! Postradałem wszystkie swoje działa!"

W spokojnej odpowiedzi Cesarz rzekł do niego:

-"Uspokój się, młody człowieku. Nie masz powodu czuć się zhańbionym. Zostałeś bowiem pokonany przez Moją armię!" [1]

Pozdr.

B.

-------------------------------------------

[1] Opracowałem na podstawie:

Montholon C. T., Historie de la captivite de Saint-Helene, 2 tomy, Brusseles, 1846, tom 1, s. 112.

Kolejno udział 27 półbrygady liniowej a następnie 27 pułku piechoty, został zaczerpnięty z następujących pozycji: Kujawski M., Wojska Francji w Wojnach Rewolucji i Cesarstwa 1789-1815, Warszawa-Londyn 2007, s. 141.

Elting J. R., Swords Around a Throne Napoleon?s Grende Armee, New York: Da Capo Press, s. 207-227.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.