Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Podczas porządków na strychu znalazłem taką oto odznakę przypinaną najprawdopodobniej do czapki. Odznaka ma charakterystyczną gwiazdę nad głową orła. 

Z jakiego okresu pochodzi owa odznaka i do jakiej formacji należała? Proszę o pomoc. 

5a9d7f4bdf65c_Beztytuu.png.a0cb809647fa1f8c8ae8dac3c186efed.png

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jaki jest rodzaj "przywieszki"? Jeżeli "szpilka" - to raczej znaczek był przypinany np. do marynarki. Jeżeli inna - to mógł być także przypinany do czapki, choć wygląda mi to bardziej na znaczek na klapę, czy kieszeń.

 

Sprawa generalnie jest bardzo ciekawa. Bo i połączenie dosyć niespotykane. Na pierwszy rzut oka to połączenie symboliki polskiej (orzeł) z komunistyczną, czy radziecką (gwiazda). Orzeł jest dosyć dowolnego kształtu, ale brak korony oczywiście uprawdopodabnia raczej okres po 1944 r. (orzełek z Legionów Piłsudskiego to pewnie nie jest;)). Tyle, że w Polsce Ludowej takiego połączenia (gwiazda-orzeł) raczej nie stosowano. Inaczej niż w innych krajach bloku wschodniego, gdzie czerwone gwiazdy występowały nawet na godłach państwowych. Czerwoną gwiazdę, sierp i młot traktowano w ówczesnej Polsce dosyć konsekwentnie jako symbole ZSRR. Kraju oczywiście "bratniego", ale jednak innego. Oczywiście takie symbole (orzeł i gwiazda) mogły się spotkać na pomnikach ku czci żołnierzy jednej i drugiej armii, plakatach, czy transparentach ku czci braterstwa i przyjaźni, ale raczej nie w ówczesnej polskiej symbolice państwowej, czy quasi-państwowej.

 

Osobiście stawiałbym na:

1) Jakąś oddolną, być może nawet bardzo lokalną inicjatywę. Raczej z okresu apogeum stalinizmu w Polsce. Pa przykład gadżet związany z jakąś konferencją, zjazdem  przodowników pracy, może spartakiadą młodzieży.

2) Polski, 5 Batalion 14 Środkowo-Bośniackiej Brygady NOVJ (partyzanci Tito) używał połączenia symboliki polskiej z czerwoną gwiazdą (flaga biało-czerwona i gwiazda). Może to jakiś znaczek kombatantów tego batalionu. Po wojnie kilkanaście tysięcy Polaków z Bośni przesiedlono na teren Dolnego Śląska. Może (poza okresem rozłamu Tito-Stalin, kiedy niezbyt bezpiecznie było się afiszować udziałem w partyzantce jugosłowiańskiej) kombatanci mieszkający w Polsce odwoływali się do takiej, łączonej polsko-jugosłowiańskiej symboliki?

3) Może mieć to także i inny kontekst, Na przykład gwiazda wcale nie musiała być czerwona. W 1959 roku był w Polsce Światowy Kongres Esperanto, zatem to może być odniesienie do zielonej gwiazdy esperantystów. Na gwieździe jest coś podobnego do obwódki, co raczej bardziej przypomina radziecką gwiazdę wojskową, niż symbol esperantystów, ale przecież ta przywieszka nie jest wzorem kunsztu w obróbce metali. A i wyobrażenie gwiazdy Esperanto nie zawsze jest dokładnie takie same.

Edytowane przez Bruno Wątpliwy

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Na odwrocie przypinki są dwa druciki, dlatego wydaje mi się że była przypinana do czapki. 

Najbardziej prawdopodobny jest punkt 1 który pan wymienił. Pozostałe raczej odpadają. 

Edytowane przez Scream666

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.