Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
przemek1139

Piaśnica - zbrodnia na Kaszubach

Recommended Posts

Piaśnica, a właściwie lasy piaśnickie zwane dziś "pomorskim Katyniem" czy "Kaszubską golgotą" były miejscem masowych egzekucji na ludności z pobliskiego powiatu morskiego. Zbrodnie których dokonywano rozpoczęły się w październiku 1939 roku i trwały nieco ponad pół roku. Funkcjonariusze SS oraz członkowie paramilitarnego Selbstschutzu dokonywały masowego ludobójstwa na tzw. inteligencji, mówi się nawet o 14 tys. ofiar.

Celowo wpisałem w nazwie "zbrodnia na Kaszubach" nie tylko ze względu na lokalizację tego miejsca, ale przede wszystkim ze względu na ludzi którzy tam zostali zabici. Chciałbym wiedzieć, czy zna ktoś jakieś źródła ze spisem osób, które tam zginęły?

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

W Piaśnicy zginęły osoby prawdopodobnie i z Gdańska, zatem nie tylko z tego powiatu. Piotr Semkow starał się ustalić personalia 620 osób z Gdańska jakie zginęły w: Piaśnicy, Szpęgawsku, Szymankowie i innych miejscach.

/por. tegoż, "Polityka Trzeciej Rzeszy wobec ludności polskiej na terenie byłego Wolnego Miasta Gdańska w latach 1939 – 1945"/

 

"Liczbę ofiar pochodzących z Wybrzeża Gdańskiego szacuje się na ok. 2000 ofiar, z których zdołano w wyniku żmudnych poszukiwań w polskich archiwach ustalić do dnia dzisiejszego nazwiska 852 osób, mężczyzn i kobiet oraz niepełnoletnich, w tym blisko 300 gdynian, 95 mieszkańców Wejherowa, około 400 mieszkańców powiatów wejherowskiego i puckiego oraz kilkunastu przedstawicieli Polonii gdańskiej, których rozstrzeliwano w Piaśnicy od końca października do końca grudnia 1939 r. (...)

Należy, także wspomnieć, o dorosłych i dzieciach narodowości żydowskiej – mieszkańcach Wejherowa, których jesienią 1939 r. zamordowano w Piaśnicy z przyczyn rasowych2.   W zbiorach Archiwum Państwowego w Gdańsku zachował się jedyny niemiecki dokument, w którym H. Lorenz w sprawozdaniu z 25 stycznia 1940 r. informował o likwidacji z powiatu morskiego 634 osób3. Jeśli przyjąć za wiarygodne zeznania świadków o wywiezieniu z więzień w Wejherowie i Pucku około 2000 osób do Piaśnicy, to pozostałe ponad 1 300 ofiar pochodziłyby z Gdyni, Gdańska oraz z powiatów kartuskiego i kościerskiego".

/E. Grot "Piaśnica - miejsce Pamięci Narodowej. Stan badań i postulaty", s. 4 i n.; tekst dostępny na stronie: www.piasnica.auschwitzmemento.pl/

 

Co do literatury zawierającej listę ofiar:

B. Bojarska i E. Grot "Lista ustalonych nazwisk osób zgładzonych w Piaśnicy", w: B. Bojarska "Piaśnica. Miejsce martyrologii i pamięci. Z badań nad zbrodniami hitlerowskimi na Pomorzu"

W.K. Sasinowski "Piaśnica 1939-1944"

(tu zawarto listę 225 osób zamordowanych w Piaśnicy ustaloną przez Polski Związek Zachodni w Wejherowie)

E. Grot "Zbrodnie hitlerowskie w Piaśnicy. Stan badań i postulaty", "Acta Cassubiana", t. III, Gdańsk 2001

tejże, "Ludobójstwo w Piaśnicy jesienią 1939 r. ze szczególnym uwzględnieniem lisów mieszkańców Gdyni", "Zeszyty Gdańskie", nr 4, 2009.

(tu m.in. wykaz imienny 33 gdynian opublikowany w "Dzienniku Bałtyckim" z 25 października 1946 r.).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.