Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Charlemagne

Wzrost Karola Wielkiego

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie ! Zalogowałem się na forum bo zaintrygowała mnie wypowiedź profesora na lekcji historii (chodzę do liceum klasa I , humanistyczna) Twierdzi on , że Karol Wielki miał jedynie 150 cm wzrostu , jednak niegdyś interesowałem się tą postacią i pamiętam że m.in. wrogowie bali się go zw na ogromny wówczas wzrost 180 cm , jednak możliwe że nowe źródła podają co innego , byłbym wdzięczny za rozstrzygnięcie sporu , i poparcie go jakimiś stronami internetowymi godnymi zaufania , dzięki którym , będe mógł ( jeżeli się oczywiście nie mylę) udowodnić to mojemu historykowi.

Pozdrawiam , Karol.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Hevroth   

Z tego co czytałem Karol Wielki faktycznie był wysokim człowiekiem, jednak nie to nadało mu taki przydomek. Skłaniałbym się za kronikarzami germańskimi, którzy oceniali jego wzrost na około 1,8m. Wprawdzie można też spotkać opinie że miał jakoby nawet 190 cm, ale raczej bym temu nie wierzył-w tamtych czasach byłby po prostu olbrzymem(poza tym z pewnością o takim wzroście wspomniałoby więcej kronikarzy).czyli wychodzi na to, że masz rację. Pamiętaj jedna, że to tylko zapiski z kronik-większość informacji z tamtych czasów jest subiektywną oceną kronikarza. Jeżeli chcesz poczytać więcej, sprawdź-"Karol Wielki" Thomas Mielke(2 tomy), lub http://www.historycy.org/index.php?showtopic=373&st=15

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Karol Wielki miał 192 cm wzrostu w 1860 otwarto jego grób i zrobiono badania, był przęcietnie 30 cm wyższy od normalnego człowieka, w żywocie karola wielkiego Einharda dostępnym w internecie na której ze stron(żywotu) znajduje się przypis informujący o tym zdarzeniu

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Vapnatak   

Einhard, Vita Karoli Magni, 22:

Corpore fuit amplo atque robusto, statura eminenti, quae tamen iustam non excederet - nam septem suorum pedum proceritatem eius constat habuisse mensuram -, apice capitis rotundo, oculis praegrandibus ac vegetis, naso paululum mediocritatem excedenti, canitie pulchra, facie laeta et hilari. Unde formae auctoritas ac dignitas tam stanti quam sedenti plurima adquirebatur; quamquam cervix obesa et brevior venterque proiectior videretur, tamen haec ceterorum membrorum celabat aequalitas. Incessu firmo totaque corporis habitudine virili; voce clara quidem, sed quae minus corporis formae conveniret.

vapnatak

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Karol Wielki miał 192 cm wzrostu w 1860 otwarto jego grób i zrobiono badania, był przęcietnie 30 cm wyższy od normalnego człowieka, w żywocie karola wielkiego Einharda dostępnym w internecie na której ze stron(żywotu) znajduje się przypis informujący o tym zdarzeniu

Ciekawe, czy papa Karola był naprawdę jego biologicznym ojcem ? :D

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   
Ciekawe, czy papa Karola był naprawdę jego biologicznym ojcem ? :D

Mnie w kontekście tego pytania zastanawia czy Karol Wielki był dzieckiem bękartem (tj. z friedelehe) czy prawowitym następcą tronu (tj. z muntehe)..

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Mnie w kontekście tego pytania zastanawia czy Karol Wielki był dzieckiem bękartem (tj. z friedelehe) czy prawowitym następcą tronu (tj. z muntehe)..

Co do Karola... wiemy na pewno (nikt temu nie zaprzecza), że jego dziadek też Karol, założyciel dynastii Karolingów, pochodził z nieprawego łoża.

Moje ironiczne pytanie dotyczy wyłącznie niskiego wzrostu Pepina - bez żadnych sugestii :D

Pozdrawiam :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.