Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
secesjonista

Czy była odrębna "izba senatorska"?

Rekomendowane odpowiedzi

W jednym z tematów jancet napisał:

 

Dnia 3.11.2015 o 22:22, jancet napisał:

Wg moich lektur, "izba senatorska" była jedynie pojęciem formalnym, faktycznie cały nasz Sejm, wszystkie 3 izby (poselska, senatorska i król) siedzieli w jednym pomieszczeniu, nie było odrębnej "izby senatorskiej" w sensie budowlanym. Dokładniej - zdarzały się odrębne zebrania senatu, ale podczas oficjalnych posiedzeń sejmu wszyscy zasiadali na wspólnej sali.

 

Otóż nie była pojęciem "formalnym" i jak najbardziej istniała "izba poselska". Jeśli chodzi o wspólne zasiadanie, to zależy kiedy, czyli na jakim etapie obrad.

Z materiałów Muzeum Rezydencji Królów i Rzeczypospolitej, czyli Zamku Królewskiego w Warszawie, możemy dowiedzieć się:

"Wyremontowano najstarszy, jeszcze XIV-wieczny, budynek południowy (zwany „kamienicą królewską”) – siedzibę starosty warszawskiego, mieszczącą także kancelarie urzędu i sądu grodzkiego Rozbudowano dawną rezydencję książęcą – Dwór Wielki przekształcając ją w gmach sejmowy. Budynek podpiwniczono i dobudowano od południa ciąg pomieszczeń wstępowych. Dotychczasowe wnętrza obu kondygnacji zamieniono na dwie wielkie sale: na parterze poselską z nowym sklepieniem malowanym w motywy heraldyczne, oraz na piętrze salę senatu ozdobioną kasetonowym stropem. Sale połączono klatką schodową".

/"Zamek Jagiellonów i pierwszych królów elekcyjnych (1526-1586)"; tekst dostępny w sieci/

 

"Od XVI wieku miejsce obrad Sejmu Rzeczypospolitej. Możemy zwiedzić Dawną Izbę Poselską w przyziemiu oraz na pierwszym piętrze Nową Izbę Poselską i Salę Senatorską, w której w 1791 roku uchwalono Konstytucję 3 maja. Sale Sejmowe usytuowane są w skrzydle zachodnim na pierwszym piętrze. Już w drugiej połowie XVII wieku znalazła się tu Nowa Izba Poselska, przeniesiona z parteru skrzydła od strony Wisły, a za Augusta III - także Sala Senatorska Nowa Izba Poselska – do roku 1792 w tej Sali obradowała niższa izba polskiego sejmu. Posłowie zasiadali w amfiteatralnie ustawionych ławach, na środku stał fotel przeznaczony dla marszałka".

/"Sale sejmowe"/

 

"Po wybuchu powstania listopadowego miejscem obrad sejmu powstańczego, zwanego rewolucyjnym, tak jak sejmu Królestwa Kongresowego, był Zamek Królewski w Warszawie. Sejm, jak w epoce poprzedniej, składał się z dwóch izb - Senatu i Izby Poselskiej. Posłowie i deputowani zbierali się w Izbie Poselskiej znajdującej się na pierwszym piętrze, w narożniku od Krakowskiego Przedmieścia. W pokoju przylegającym do izby od strony Wieży Zegarowej mieściła się kancelaria sejmowa. Senatorowie mieli do swej dyspozycji dwie sale, małą przebudowaną jeszcze przez władze Księstwa Warszawskiego, która sąsiadowała z dużą Salą Senatorską w trakcie od placu Zamkowego. Odbywały się w niej zwykłe posiedzenia senatorów. Pomieszczenie w wieży zajmowała Kancelaria Senatu. Duża Sala Senatorska, zwana czasem tronową, położona w narożniku od strony Starego Miasta, służyła uroczystościom otwarcia i zamknięcia sejmu, obradom połączonych izb i czasem wielkim uroczystościom państwowym".

/J. Gutkowski "Sale sejmowe w Zamku Królewskim w czasie Powstania Listopadowego", "Kronika Zamkowa", 1-2/51-52, 2006, s. 149/

 

W przypadku elekcji na Woli:

"Wraz z rozpoczęciem trzeciej elekcji (a drugiej na Woli), na której wybrano Zygmunta Wazę i arcyksięcia Maksymiliana, w centrum miejsca nie stał już namiot. Pole elekcyjne stanowiło wtedy prostokątną powierzchnię otoczoną z czterech stron wałem ziemnym i fosą, czyli okopem. Zadaniem okopów by- ło zarówno utrzymanie porządku i  bezpieczeństwa, jak i dokładne oznaczenie miejsca, gdzie miały toczyć się obrady sejmu elekcyjnego, a także gdzie miał być nominowany przyszły elekt. Wewnętrzny wał dzielił pole elekcyjne na dwie części – w mniejszej zasiadali senatorzy (nosiła ona nazwę „szopy”), w większej obradowali posłowie ziemscy (źródła XVII-wieczne określały ją terminem „okop”). Szopa, czyli budynek o niewielkich rozmiarach, wykonana była z bierwion (tarcic) na kształt domu, pokrytego dość niestarannie gontami. W jej środku ustawiano krzesła senatorskie, które to z kolei otoczone były ławkami dla posłów. Po jednej stronie stało krzesło dla prymasa, a po drugiej dla reprezentanta izby poselskiej, czyli marszałka sejmu. Sejm elekcyjny obradował „w polu”. Senatorowie zasiadali w „szopie”, zaś obok szopy mieściła się izba poselska „w kole” otoczonym okopami. Poza okopami obozowała szlachta rozłożona województwami.12 Naprzeciwko szopy znajdował się plac z przylegającym do niego okopem, przeznaczony dla posłów szlacheckich, czyli koła rycerskiego, gdzie w otwartej przestrzeni i pod gołym niebem toczono obrady, korzystając z rozstawionych po bokach ławek. Szlachcicowi przysługiwało prawo do wejścia w każdej chwili w obręb okopu i przysłuchiwania się obradom. Nie wolno było natomiast wkraczać do koła ludziom innego stanu. Po każdym zakończonym sejmie elekcyjnym szopę rozbierano albo palono, okopy natomiast pozostawiano".

/P.P. Jaworek "Królewska Wola. Tutaj wybierano królów", Warszawa 2009, s. 16/

 

O wyborach z 1573 r. we wsi Kamień:

"Procedowano w ramach reprezentacji województw w tzw. małych kołach, które wyrażały opinie mas szlacheckich. Były jakby głosem sejmików ziemskich. Każde „małe koło” wybierało dziesięciu przedstawicieli, którzy następnie obradowali wraz z senatorami, tworząc tzw. wielkie koło. Stanowiło ono główne forum debat, dyskusji i przyjmowania uchwał. W „wielkim kole” dokonywano prezentacji pretendentów do tronu polskiego. Według tradycji obrady senatorsko-poselskie odbywały się na zamku w Warszawie". 

/"Ad perpetuam Rei Memoriam...", oprac. A. Jankiewicz, b.p./

 

"Obrady sejmu rozpoczynała uroczysta msza, po czym posłowie witali się z królem. Pierwsze posiedzenie wszystkie trzy stany sejmujące odbywały razem. Kanclerz czytał raz jeszcze królewskie propozycje, a obecni senatorowie wygłaszali o nich swoje opinie – wota senatorskie. Następnie udawali się do senatu, gdzie obradowali wraz z królem, posłowie zaś do izby poselskiej".

/P. Żmudzki, M. Kopczyński, M. Przybyliński "Poznać przeszłość, zrozumieć dziś", s. 211/

 

"Senat obradował albo razem z izbą poselską i królem, albo z samym królem".

/P. Aleksandrowicz "Przyjęcie przez króla i senat uchwał Soboru Trydenckiego w Parczewie w 1564 r.", "Prawo Kanoniczne: kwartalnik prawno-historyczny", 9/3-4, 1966, s. 375/

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.