Skocz do zawartości
 • Ogłoszenia

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Furiusz

Historia i działania żandarmerii rosyjskiej

Rekomendowane odpowiedzi

Furiusz   

Tak się zastanawiam jak wyglądała służba, szkolenie, działania, odbiór przez cywili żandarmerii rosyjskiej. jak działali w czasach pokojowych a jak w czasie wojny? Jak wyglądała kwestia samodzielnych oddziałów żandarmerii Ochrany? 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
euklides   
Dnia 14.06.2017 o 10:47, Furiusz napisał:

Tak się zastanawiam jak wyglądała służba, szkolenie, działania, 

(...)

 

Może to i ciekawe. Ale najpierw należy co nieco uporządkować. Po pierwsze Ochrana powstała dopiero w 1881 roku. Można ją nazwać policją polityczną. Korpus żandarmerii natomiast był związany z III Oddziałem kancelarii Carskiej. Ale po kolei:

W  1826 roku Mikołaj I powołał III Oddział Kanclearii Carskiej do opieki nad wdową i synem Aleksandra I. Wkrótce stał się policją polityczną a naczelnik III Oddz. stał się wkrótce szefem korpusu żandarmów. Oddział ten miał również agenturę zagraniczną.

W latach 1856 - 66 jego naczelnikiem był Wasilij Dołgorukow.

1866 - 1874 Naczelnikiem III Oddziału był Piotr Szuwałow. Zdaje się że wówczas oddział ten stanął u szczytu potęgi a sam Szuwałow stał się tak potężną osobistością że nazywano go Piotrem IV. Chyba nawet sam car nie orientował się dokładnmie w jego działalności bo informacje o nim zbierał też z Berlina.

W 1874 roku na czele III Oddz. stanął Potapow. Dymisja Szuwałowa spowodowana była pewnie jego opieszałością w ściganiu agitatorów działających wśród chłopstwa. Po nim naczelnikostwo objął Miezencew. Zwiększono budżet i uprawnienia III Oddz.  Miezencew wziął się ostro do agitatorów oraz do różnych rewolucjonistów  i w 1878 roku zginął w zamachu terrorystycznym.

W 1979 roku naczelnikiem został Drenteln.

6 sierpnia 1880 roku III Oddz. został zlikwidowany a jego zadania przekazano do MSW. Przeprowadzone przez komisję senacką śledfztwo ujawniło bałagan tam panujący i trwonienie ogromnych sum.

1 marca 1881 roku car Aleksander II zginął w zamachu.

14 sierpnia 1881 roku jego syn i następca ogłosił tymczasowy stan wyjątkowy i nadał szczególne uprawnienia policji. W ten sposób powstała Ochrana. Ten powołany tymczasowo stan jednak się przedłużył. .  

 

 

   

Edytowane przez euklides

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.