Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
mauri

Księżniczka Matylda

Recommended Posts

mauri   

W Dzienniku Polskim jest wywiad z Kamilem Janickim, autorem m.in. książki "Damy ze skazą". Mówi on tak o niejakiej Matyldzie:

"Ta siostra cesarza Ottona III była jednocześnie matką naszej pierwszej królowej. (...) Jej losy są naprawdę fascynujące. Młoda dziewczyna wychowująca się w klasztorze zostaje przegrana przez Ottona III w kości..." itd.

A Wikipedia pisze:

 

https://pl.wikipedia.org/wiki/Matylda_(opatka_w_Essen)

 

Jest tam zdanie:  "Matylda była wówczas wychowawczynią Matyldy Saksońskiej..."

Która Matylda była "matką naszej pierwszej królowej" i co to za królowa?

Będę wdzięczny za rozjaśnienie wątpliwości, pozdrawiam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Połowa jeśli nie więcej z tego co napisał pan K. Janicki to konfabulacja, przy czym nie zadał sobie nawet trudno sprawdzenia w co wedle kroniki mnicha G. - na której się opierał, grał Otton i Ezzon. Otóż nie grali oni w kości. Przy czym sam Janicki stwierdza, że w tej kronice jest wiele nieprawdy ale nie podaje dlaczego owa gra miała być akurat prawdziwą. Taka "historyczna" sensacyjka by sprzedać książkę. Opowieść o tym jak to Ezzon był nikim znaczącym jest już nieco śmieszna i kuriozalna, wystarczyło sprawdzić do jakich ziem jego rodzina mogła rościć pretensje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.