Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Recommended Posts

Wielu badaczy upatruje wzrost potęgi państwa pruskiego w znaczącej roli tamtejszego mieszczaństwa. Choć najwyższą warstwą była szlachta, dla której ukoronowaniem była kariera oficerska, to od XVIII w. była to też szlachta, o której powiadano że nauczyła się pracować (tudzież zarabiać). Junkrzy ze swym paternalistycznym stosunkiem do chłopów, również i na mieszczaństwo patrzyli jako na grupę o znacznie niższym statusie, zwłaszcza na tych którzy wchodzili w "szlacheckie buty" zakupując posiadłości ziemskie.  Friedrich von Marwitz nazywał takich mieszczan "lichwiarzami" (Wucherer), sam kanclerz Bismarck pogardliwie mówił o owczarzach, karczmarzach i handlarzach końmi.

W XVIII w. w mieszczańskiej warstwie wyróżniano mieszczaństwo gospodarcze (Wirtschaftsbürgertum) i mieszczaństwo wykształcone (Bildungsbürgertum), z czasem to drugie poczęło tracić na znaczeniu. Czy wpływ na to mogły mieć decyzje wskutek których na szerszą skalę do korpusu oficerskiego dopuszczono mieszczan (już ok. 1807 r.)?

W drugiej połowie XIX w. najczęściej wypożyczaną książką w berlińskich wypożyczalniach była trylogia "Soll und Haben" Gustava Freytaga, jaki etos pracy w niej propagowano? W czym tkwiła różnica pomiędzy podejściem do pracy u mieszczan a u szlachty, która przecież miała "nauczyć się pracować"?

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.