Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
fake

Twórczość Johfry - Surrealizm oparty na studiach dotyczących psychologii, religii, Biblii, astrologii, starożytności, magii, czarostwa oraz mitologii

Recommended Posts

fake   

Zapraszam na blog "Johfra i Astrologia" poświęcony twórczości holenderskiego artysty Johfry(1919 - 1998). Znajduje się tam dwanaście malowideł, które przedstawiają znaki zodiaku. Pochodzą one z serii "Znaki Zodiaku", która została przez artytstę ukończona w 1975 roku. Prace te są przepełnione symboliką nawiązującą do wielu tradycji ezoterycznych takich, jak: Kabała, Hermetyzm, Neoplatonizm oraz Tarot. Pojawiają się nawet wątki masońskie. Nie brakuje też nawiązań do mitologii greckiej oraz egipskiej. Dla czterech znaków zostały dołączone opisy ukazanej na nich symboliki pochodzące z wydanej w 1981 roku książki "Johfra Astrology" (pol. Astrologia Johfry).

Uważam, że nawet osoba należąca do grona sceptyków uważających ezoterykę za zabobon, ale bedąca jednocześnie wrażliwą na piękno oraz na sztukę, nie powinna przejść wobec tego obojętnie.

Na stronie znajdują się także informacje o artyście oraz o jego twórczości.

Zapraszam :)

Edited by fake

Share this post


Link to post
Share on other sites
Cytuj

Idea powstania serii wyszła w 1973 roku od Engela Verkerke, który w tamtym czasie miał już ugruntowaną pozycję na rynku plakatów oraz posterów. Verkerke został wcześniej zainspirowany przez krytyka sztuki Heina Steehouwer’a, który to z kolei polecił do wykonania tej pracy właśnie Johfrę. Praca nad malowidłami trwała ponad rok (lata 1973 – 1975).

 

A możemy poznać spuściznę tego krytyka sztuki, bo chyba była ona mocno ograniczona...?

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
fake   
9 hours ago, secesjonista said:

 

A możemy poznać spuściznę tego krytyka sztuki, bo chyba była ona mocno ograniczona...?

 

Raczej nie.

3 hours ago, secesjonista said:

A co tam znajdę o wzmiankowanym krytyku sztuki?

Trzeba po prostu wejść na stronę i zacząć czytać . Jest tam wszystko zawarte: życiorys, oraz prace. 

Ja tego za secesjonistę nie zrobię.

Share this post


Link to post
Share on other sites

A jest tam spuścizna krytyka sztuki czy samego  artysty?

Wszedłem na stronę, poczytałem i nic tam nie ma o: "krytyku sztuki" (jest tam jedynie przypisany mu jeden niepodpisany artykuł).

To konkretniej: co ów krytyk oceniał i gdzie?

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.