Jump to content
  • Announcements

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
saturn

Załogi obozów a przydział frontowy w końcówce wojny

Recommended Posts

saturn   

Czy w końcowym etapie wojny była zauważalna redukcja personelu obozowego ze względu na mobilizację do działań frontowych? Na pewno w przypadku ewakuacji obozów w 1945 eskorta nigdy nie stanowiła 100% pierwotnego składu załogi obozu. Czy tacy "niewykorzystani" esesmani mieli jakieś konkretne przydziały wojskowe?

Edited by secesjonista
poprawiono pisownię.

Share this post


Link to post
Share on other sites
saturn   

Częściowo sam sobie odpowiem. W przypadku filii Gross Rosen na Dolnym Śląsku esesmani nie biorący udziału w ewakuacji obozu, byli dysponowani do obrony lokalnych terenów, wysadzaniu fabryk w których pracowali więźniowie i zabezpieczaniu państwowego mienia. Z reguły ze względu na bliskość Breslau, bywali ujęci w planach obrony przedpola Festung Breslau. Z drugiej strony było parcie wśród załogi obozowej aby za wszelką cenę utrzymać swoją funkcje i nie dać się skierować na żaden z frontów. Bycie w obsłudze obozu dawało znacznie większe szanse przeżycie niż w działaniach frontowych. Z ciekawostek w czasie oblężenia Festung Breslau i konwojów ewakuowanych więźniów dochodziło do antagonizmów między Wehrmachtem a ss-manami. Ci twierdzi zakładali, że widok rozstrzelanych czy zamarzniętych więźniów w pasiakach na poboczach druk wyzwoli w wojsku Armii Czerwonej większą agresje i zawziętość do działań bojowych.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.