Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
secesjonista

Na seansie w "Palladium"

Rekomendowane odpowiedzi

W jednym z tematów Albinos przytoczył taki fragment:

Krótki, ale dość wymowny opis:

Śródmieście było jedyną dzielnicą Warszawy, która pozostawała w rękach polskich przez cały czas trwania Powstania. I jedyną, która nie padła, lecz skapitulowała. Życie tam całkiem długo wyglądało znośnie, nie było tu ani takiego głodu jak na Starym Mieście, ani nie doszło do masowych mordów na cywilach jak na Woli czy Ochocie. Było za to kino Palladium, koncerty, gazety (...)

Za: P. Bukalska, S. Aronson, Rysiek z Kedywu. Niezwykłe losy Stanisław Aronsona, Kraków 2009, s. 146.

Wieczorem 15 sierpnia w kinie "Palladium" przy Złotej 7, po odegraniu "Warszawianki" rozpoczął się pokaz filmowy. W czołówce widniało "Warszawa Walczy" i "Filmowy Materiał Sprawozdawczy, zdjęcia Filmowych Sprawozdawców Wojennych, wykonanie wydziału propagandy AK. Przegląd nr 1". Filmowi towarzyszył komentarz Antoniego Bohdziewicza, nadawany przez mikrofon z kabiny operatora. Dwa dni wcześniej z tym materiałem zapoznać się mogli przedstawiciele powstańczej prasy.

Materiał nie był zbyt obszerny, jakieś 300 metrów taśmy filmowej. Ile to mogło trwać?

Na seanse obowiązywały bilety (bezpłatne), były one numerowane i rozsyłane do oddziałów powstańczych ze Śródmieścia czy północnego Powiśla. Dystrybuowane były na około trzy godziny przed seansem, który odbywał się wieczorem. Kolejny tego typu seans miał miejsce 21 sierpnia, można w nim było zobaczyć m.in. fragmenty ze zdobywania PAST-y.

W swej monografii Stanisław Ozimek podaje:

"Ostatni oficjalny pokaz miał miejsce wieczorem 2 września".

/tegoż, "Film polski w wojennej potrzebie", Warszawa 1974, s. 183/

Czy były zatem również: "nieoficjalne" pokazy?

Jak wyglądał materiał zaprezentowany jako "Przegląd nr 3"?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.