Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Albinos

Europejski podręcznik do historii

Rekomendowane odpowiedzi

Albinos   

Na początek polecam artykuł: http://wiadomosci.onet.pl/1492506,11,item.html

Czy Waszym zdaniem podręcznik, który miałby uczyć historii w całej Europie, tego samego we Francji, Holandii i Polsce, jest dobrym pomysłem, czy raczej czymś co ma na siłę stworzyć Wspólnotę Europejską?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Kuba Pak   

Owszem, dobrym ale gdyby był dodatkowy przedmiot.

Bo wyobraźmy sobie, co by było, gdybyśmy się uczyli szczegółów Rewolucji Francuskiej(bo jest ważna dla Europy), ale nie szczegółów naszej Historii? Zachwiałoby to naszą tożsamością i nie potrafilibyśmy jej wytworzyć u młodych.

Takie jest moje zdanie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Każde państwo ma inne podejście do historii własnego kraju, czy sąsiadów trudno by było znaleść konsensus, a jeśli każd kraj miałby napisać tam swoją część to wszyscy by tą historię wybielali, więc nie ma co kombinować teraz jest dobrze.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomek91   

No tak . A ile byłoby "polskości" w tym dziele ?? ? Czy mowa byłaby o Odsieczy Wiedeńskiej czy też o innych naszych sławnych czynach . Ciekaw jestem natomiast tego , jak ukazane byłoby w tej książce rozbiór Polski .

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Kuba Pak   

Poza tym, sprawa tłumaczenia.

Gdzieś czytałem(chyba na niemieckim forum), ze jeden z niemieckich uniwersytetów sprawdził, czy dla Niemców jest różnica pomiędzy " Polacy zwyciężyli Krzyżaków pod Grunwaldem" a " Krzyżacy zostali zwyciężeni przez Polaków".

I wyszło na to, że w pierwszy przypadku odbiorca miał wrażenie potęgi Polaków, zaś w drugim, wyobrażał sobie zazwyczaj broniących się Niemców......

Jak by komuś zależało, to mógłby przestawiając przecinki bez problemu zmienić akcentowanie faktów historycznych.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
jachu   

Moim zdaniem taki podręcznik to bardzo dobry pomysł, tylko że w praktyce kompletnie niewykonalny :wink: Spójrzmy na dzisiejsze książki do nauczania - pierwsze działy: ludzie pierwotni, Mezopotamia, Egipt, Grecja i Rzym są uniwersalne. Nie sądzę również, żeby były większe kłopoty z ustaleniem wspólnej wizji podręcznika dla okresu średniowiecza i nowożytności. Kłopoty zaczynają się gdzieś od XVII wieku - wtedy zaczyna się prawdziwa masakra. Jak opisać np. powstanie Chmielnickiego? Bunt czy zryw narodowowyzwoleńczy? I tak dalej. Albo Napoleon - twórca zjednoczonej Europy czy tyran i najeźdźca?

Według mnie musiałyby i tak powstać dwa podręczniki - jeden "unijny" dla historii powszechnej i drugi dla naszych rodzimych dziejów. Nie wyobrażam sobie bowiem sytuacji, w której polscy uczniowie nie wiedzieliby kto to był Bolesław Chrobry czy czego dokonał Kazimierz Wielki.

Jednej rzeczy jestem pewny - jeśli takie prace nad wspólnym podręcznikiem ruszą, polscy przedstawiciele muszą w tych pracach uczestniczyć. W innym wypadku, może nie dojdzie do zakłamań w stylu, że nie istniały obozy zagłady itp., ale może nastąpić marginalizacja roli Polski w historii Europy. Już teraz Niemcy utrzymują, że "jesień ludów" z 1989 roku zapoczątkowali Niemcy i obalenie "muru berlińskiego", a Czesi , że "aksamitna rewolucja". O Solidarności i "okrągłym stole" cisza… :?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Wołodia   
Już teraz Niemcy utrzymują, że "jesień ludów" z 1989 roku zapoczątkowali Niemcy i obalenie "muru berlińskiego"

Ostatnio ktorys z niemieckich politykow -nie wiem czy przypadkiem nie byla to pani kanclerz przyznal/a ze jednak to powstanie "Solidarnosci" przyczynilo sie w najwiekszym stopniu do upadku komunizmu.

Jestem zdecydowanie za - ale powinien to byc podrecznik dodatkowy (nieobowiazkowy) dla tych ktorzy zaintere3sowani sa historia (zdaja mature rozszerzona). Tym ktorzy olewaja historie podrecznik jest kompletnie niepotrzebny, natomiast zainteresowani z checia do niego zajrza zeby poglebic swoja wiedze. Slowem: TAK, jestem za ale pod warunkiem ze nie zastapi on dawnych podrecznikow (to mogloby faktycznie spowodowac kryzys tozsamosciowy narodow)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Ucio   

Wg. mnie to dobry pomysł dla uczniów którzy planują np. edukację za granicą.

Uważam, jednak że to niemożliwe aby np.stworzyć podręcznik z wszystkimi autentycznymi faktami aby żadnemu państwu to nie przeszkadzało. Wyobrażacie sobie np.co by Rosja powiedziała na temat zbrodni katyńskiej :?: Co do Niemców i II wojny światowej tez nie jestem przekonany. Te działy byłyby zbyt niewygodne dla niektórych.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.