Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
secesjonista

Reformacja - o zaleceniach, nakazach, przymusie, karach

Rekomendowane odpowiedzi

Albrecht Hohenzollern w swym Przykazaniu (1543 r.), polecił by księża mieli czytać regularnie Ewangelię i przez pół godziny ją wykładać (co niedziela) itd. Zarazem ludność zobowiązana był w uczestnictwie w nabożeństwach. Był to efekt jego wizytacji parafii, kiedy to stwierdził słabą znajomość istotnych kwestii wiary pośród ludu.

A, by ludność zmotywować, postanowił, iż gospodarze pod groźbą kary finansowej - byli zobowiązani do przypilnowania by w nabożeństwach uczestniczyła cała ich rodzina wraz z zatrudnioną czeladzią. Uchylających się od tego obowiązku czekała bądź to kara finansowa, bądź zakucie w dyby przed kościołem na czas nabożeństwa.

Wyznaczeni mieli być odpowiedni nadzorcy, których zadaniem było kontrolowanie kogo to brakuje w kościele.

W Danii, w myśl rozporządzeń prawnych z 1626 r.:

"rodzice, a przede wszystkim głowa domu, mieli obowiązek dwa razy dziennie, rano i wieczorem, a szczególnie w czasie świąt, opowiadać dzieciom i służbie o Piśmie Świętym to, co sami wiedzieli, a następnie pastor i pisarz parafialny korygowali i rozwijali te wiadomości (...)

Bez znajomości 'Katechizmu' Lutra nie można było uzyskać rozgrzeszenia ani być ojcem chrzestnym. Nie można było ukończyć szkół ani się zaręczyć. Ten, kto nie znał dziesięciu przykazań, nie mógł złożyć przysięgi w sądzie ani być powołanym na świadka".

/B. Świderski "Czepiam się Kierkegaarda", Warszawa 2015, przyp. 16, s. 29; cyt. za: O. Korsgaard "Kampen om lyset. Dansk voksenoplysning gennem 500 år", Københaven 1997, s. 57/

Jak wyglądało to w innych krajach europejskich?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.