Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Furiusz

Kobiety w gospodarce okresu hellenistycznego

Rekomendowane odpowiedzi

Furiusz   

Z. Sztetyłło, Grecka epigrafika ceramiczna, Warszawa 1971 s.34 - Wśród imion właścicieli warsztatów spotkać można imiona kobiece (...). Niezwykle interesująca kwestia tego jakie uprawnienia w dziedzinie życia gospodarczego miały kobiety w dobie hellenistycznej, chyba nigdy tak naprawdę nie została szerzej podjęta w literaturze polskiej. Co wiemy na ten temat

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Wedle tych źródeł epigraficznych można stwierdzić, czy była właścicielem czy zarządcą, czy też sprawowała jakąś formę opieki np. w imieniu osoby małoletniej? Co do podejmowania tej tematyki, to źródeł chyba nader mało. W 1939 r., Iza; podówczas jeszcze tylko - Bieżuńska, o kobiecie doby hellenistycznej napisała: "O pracy zawodowej kobiet mamy niewiele wiadomości...". Czy w tym zakresie od tego czasu zasób znanych nam źródeł powiększył się na w jakiś znaczący sposób?

W swym artykule, który oparty był głównie na papirusach, autorka ta udowadnia, że pod wieloma względami kobieta doby hellenistycznej uzyskała znaczącą autonomię i emancypację, w porównaniu do czasów klasycznych. Wskazuje, że choć instytucja kyriatu wciąż trwała to znacznie zmieniła swój charakter czy rygory. Zatem: kobiety (niezależnie od stanu) występują jako spadkobiercy (nie tylko w postaci legatu), zawierają kontrakty małżeńskie, występują samodzielnie jako strona skarżąca (i pozwana), same wskazują swych opiekunów, prowadzą interesy w zastępstwie nieobecnego męża itp. W takiej rzeczywistości, zapewne wiele z nich prowadziło własny interes, ciekawym jest tylko jego charakter (: pochodzenie).

Chodzi mi o to, czy kobiety same podejmowały decyzję o założeniu np. jakiegoś warsztatu rzemieślniczego, czy też jedynie wskutek okoliczności kontynuowały "cudzą" działalność?

/tejże, "Położenie prawne kobiety greckiej w świetle źródeł papyrusowych", "PH", T. 35, nr 1, 1939/

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

Baza źródło uległa - generalnie rzecz ujmując skokowemu przyrostowi. Chodzi oczywiście o materiał epigraficzny i papirusowy, zatem mogło się coś zmienić ale czy się zmieniło to nie wiem.

Co do pytania o formę własności to kwestia opieki nad małoletnim wydaje się ciekawa choć wydaje i się, że chodzi jednak o własność - z tego co kojarzę w Atenach kobieta mogła być właścicielem choć bezpośrednio czynności finansowe i z klientem wykonywał w jej imieniu niewolnik - tylko, że muszę znaleźć odpowiedni tekst.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
rubin   

A czy możecie wskazać jakieś publikacje o kobietach, ich prawach, udziale w życiu społecznym, gospodarczym okresu hellenistycznego szerzej? Dla sympatyka nie zawodowego historyka. :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.