Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Furiusz

A. Paroń, Pieczyngowie

Recommended Posts

Furiusz   

Na Targach Książki Historycznej nabyłem pracę A. Paroń, Pieczyngowie. Koczownicy w krajobrazie politycznym i kulturowym średniowiecznej Europy, Wrocław 2015. Praca wydana przez IAiE PAN to spora cegiełka - liczy niemal 500 stron. Dopiero się do niej zabieram ale nieco dziwi mnie (zważywszy na wydawnictwo) nieco ograniczone wykorzystanie archeologii - z drugiej strony autor jest absolwentem historii i filologi klasycznej UWr więc pewnie tym jest podyktowana ta sytuacja.

Ach wrażenia po pierwszych stu stronach - w moim odczuciu zbędna lektura, naprawdę widzę mało związku między dziejami Scytów czy Kimmerów a Pieczyngami. O ile rozdziały o geografii i geografii historycznej są sensowne o tyle przybliżanie całej znanej historii nadczarnomorza do pojawienia się Pieczyngów było moim skromnym zdaniem zbędne.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Furiusz   

Nieco kuriozalna, moim zdaniem, wstawka ze strony 442 - Warto w tym miejscu przywołać wyniki badań cmentarzyska w Gorysławicach, koło Wiślicy a zatem w miejscu, położonym między obu skupiskami pieczyńskich toponimów. Znalezione na nim pochówki datowane są na 2. połowę XI - pocz. XII wieku. Odkryte szczątki ludzkie wykazują cechy antropologiczne, charakterystyczne dla tzw typów euroazjatyckich. Oto na ogólną liczbę wybranych do analizy 20 czaszek, 17 czaszek wykazuje cechy mieszańców rasy biało-żółtej, a 1 mieszańców rasy żółtej. W przypisie odwołanie do tekstu z 1963. Wtedy za sprawą głównie J. Czekanowskiego takie metody obowiązywały, dziś jest już z tym raczej problem, choć dalej się czasem da o czymś takim usłyszeć.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.