Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Furiusz

A. Paroń, Pieczyngowie

Rekomendowane odpowiedzi

Furiusz   

Na Targach Książki Historycznej nabyłem pracę A. Paroń, Pieczyngowie. Koczownicy w krajobrazie politycznym i kulturowym średniowiecznej Europy, Wrocław 2015. Praca wydana przez IAiE PAN to spora cegiełka - liczy niemal 500 stron. Dopiero się do niej zabieram ale nieco dziwi mnie (zważywszy na wydawnictwo) nieco ograniczone wykorzystanie archeologii - z drugiej strony autor jest absolwentem historii i filologi klasycznej UWr więc pewnie tym jest podyktowana ta sytuacja.

Ach wrażenia po pierwszych stu stronach - w moim odczuciu zbędna lektura, naprawdę widzę mało związku między dziejami Scytów czy Kimmerów a Pieczyngami. O ile rozdziały o geografii i geografii historycznej są sensowne o tyle przybliżanie całej znanej historii nadczarnomorza do pojawienia się Pieczyngów było moim skromnym zdaniem zbędne.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

Nieco kuriozalna, moim zdaniem, wstawka ze strony 442 - Warto w tym miejscu przywołać wyniki badań cmentarzyska w Gorysławicach, koło Wiślicy a zatem w miejscu, położonym między obu skupiskami pieczyńskich toponimów. Znalezione na nim pochówki datowane są na 2. połowę XI - pocz. XII wieku. Odkryte szczątki ludzkie wykazują cechy antropologiczne, charakterystyczne dla tzw typów euroazjatyckich. Oto na ogólną liczbę wybranych do analizy 20 czaszek, 17 czaszek wykazuje cechy mieszańców rasy biało-żółtej, a 1 mieszańców rasy żółtej. W przypisie odwołanie do tekstu z 1963. Wtedy za sprawą głównie J. Czekanowskiego takie metody obowiązywały, dziś jest już z tym raczej problem, choć dalej się czasem da o czymś takim usłyszeć.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.