Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
secesjonista

"Manus Congregatorum me fecit" - projekt reformy monetarnej

Recommended Posts

Za Augusta III źle się działo w kwestii monety będącej w obiegu, pieniądz tracił na wartości, w obiegu coraz więcej było lichej monety. Dodatkowo duża ilość nominałów nastręczała problemy z przeliczeniami kursów. W obiegu wówczas było: pięć monet złotych (podwójny augustdor, augustdor, półaugustdor, podwójny dukat, dukat), piętnaście monet srebrnych, trzy monety miedziane (grosz, dwa rodzaje szelągów o różnej wadze).

W 1760 r. starosta oryszkowski Józef Kostka Rostkowski zaprezentował projekt naprawy tej sytuacji, pomysł swój wyłożył w dziele "Sposób tak łatwy y skuteczny do wypełnienia dwóch przyczyn w Uniwersale J: K: Mości P: N: M: przedseymowym Oycowskim Sercem Sczerym y prawdziwym Miłością nie podyzrzano ku Oyczyzny Synom y Dobru Królestwa Polskiego y Prowincyi Jemu przyległych pałającym wyrażonych...".

W swym memoriale zaproponował sposób wycofywania dawnych monet, wprowadzenie nowych nowych nominałów jak i sposób sfinansowania tych zmian.

Jak ocenić jego pomysły?

Czy była szansa na zgodę szlachty na zaproponowany udział w projektowanej kompanii olkuskiej?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.