Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Furiusz

Bombardowanie szlaków kolejowych

Recommended Posts

Furiusz   

Na cmentarzu w Szymanowie znajduje się zbiorowa mogiła kolejarzy i wojskowych będących ofiarami bombardowania transportu kolejowego na stacji Piasecznica 5 września 1939 roku. Był to element jakiejś zorganizowanej akcji o większym zasięgu czy jednorazowy wystrzał? Ktoś coś wie?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Takie akcje były prowadzone aby zniszczyć transport wojskowy. I jak najbardziej były zorganizowane. Ślad takiej akcji widać w książce Henryka Kucharskiego "Okruchy wspomnień". Autor podaje, iż przez Szymanów przechodziło coraz więcej wycofujących się na wschód jednostek polskich, a po Bitwie nad Bzurą resztki oddziałów Armii Poznań generała Tadeusza Kutrzeby.

Edited by adamhistoryk

Share this post


Link to post
Share on other sites
amon   

Jeżeli chodzi o faktyczne cele jakie wyznaczano niemieckim lotnikom, to w miarę pełny obraz znajdziemy w II i III tomie "Lufwaffe nad Polską". Niemcy przeprowadzali dokładne rozpoznanie lotnicze, i na ich podstawie planowali bombardowania. Linie kolejowe, jako główne drogi zaopatrzenia i przerzutu polskich wojsk, atakowane były najczęściej.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Furiusz   

Dziękuję za informacje w wolnej chwili i jak znajdę wskazane prace postaram się przeczytać. Jak komuś coś jeszcze się przypomni z chęcią przeczytam.

swoja droga jak intensywne były takie bombardowania szlaków kolejowych? Bardziej punktowo je przeprowadzano czy jedna linia mogła być zbombardowana kilkukrotnie?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.