Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

bavarsky   

W tym wątku, będę zamieszczał krótkie notatki odnośnie systemów operacyjnych będących w użyciu w latach 60., 70., 80., XX wieku, które dzięki pasjonatom historii nie uległy zapomnieniu, a wręcz przeciwnie pozostają w dalszym ciągu w użyciu jako działające dziedzictwo techniki.

Pierwszy system, który chciałbym wam zademonstrować, to UNIX® v.7, czyli dystrybucja bezpośrednio wywodząca się z laboratoriów Bella, służąca jako platforma rozwojowa dla Systemu III czy V, flagowych dystrybucji sygnowanych przez AT&T.

Paul Allen, jeden z założycieli Microsoftu, oraz muzeum: www.livingcomputermuseum.org, daje fundusze na renowację różnych maszyn, w tym systemu DECa PDP-11/70, którym to opiekuje się legenda w środowisku UNIX®-owym, smj; Stephen M. Jones, twórca Super Dimension Fortress; SDF.org; czyli publicznie dostępnego środowiska UNIX®-owego, opartego o cluster serwerów, działających pod systemem NetBSD, na procesorach AMD Opteron™.

MissPiggy, czyli PDP-11/70, był komputerem wykorzystywanym w Microsofcie od lat 80. do wczesnych 90., jako serwer mailowy, oparty na systemie UNIX® v.7. Co ciekawe, a mało dzisiaj przypominane, głównym produktem firmy Billa Gatesa natenczas nie był system DOS [czy po dawnemu CP/M, tj. przed wykupieniem go od Garyego Kildalla], a produkt o nazwie XENIX, czyli dystrybucja oparta o UNIX® v.7, bijąca rekordy popularności na uniwersytetach i firmach wkraczających w świat komputerów/sieci. [Posiadała ona pełny stos protokołów TCP/IP wziętych od BSD].

Obecnie system ten jest w pełni sprawny i każdy chętny, może uzyskać do niego login; wypełniając listę z prośbą:

http://www.livingcomputermuseum.org/Online...st-a-Login.aspx

Dokumentacja naturalnie dostępna jest po zalogowaniu poleceniem, man, niemniej muzeum udostępniło podręcznik, tom 2 [właściwy], tyczący tej dystrybucji, gotowy do pobrania [pdf] i przeczytania/zapoznania się [625 s.]:

http://www.livingcomputermuseum.org/Online...Vol_2_1983.aspx

Poniżej przedstawiam dwa zżuty z mojego ekranu, wykonane podczas mojej sesji, programem scrot;

1.PNG

2.PNG

Pozdr.

Edytowane przez bavarsky

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
fraszka   

dzień dobry Panu, panie Bavarsky:)

Zrobiłam sobie taką krótką historię maszyn liczących, począwszy od abakusa, czyli liczydła, a skończywszy na współczesnych komputerach PC, czy Mac. W międzyczasie wiem, że są: Codex Madrid Leonarda da Vinci, Pascalina, maszyna Gottfrieda W. von Leibniza, arytrometr, maszyna różnicowa C. Babbage'a, maszyna Z3, Z4 Konrada Zuse, Triumphator, komputer tranzystorowy z MIT, PCetach, w tym polska Odrze i Apple.

I moje pytanie - od którego momentu można mówić o tych maszynach jako komputerach?

Wg wikipedii komputer musi być elektroniczny (co by to nie znaczyło) więc wychodzi mi, że maszyna Z3 jeszcze komputerem nie była, podobnie Triumphator. Ale z drugiej strony komputer tranzystorowy z MIT to 1956 r. czyli dość późno.

Czy mogłabym prosić o oświecenie, takie w 4-5 zdaniach. Z góry dziękuję:)

Mam nadzieję, że wątek jest odpowiedni

Edytowane przez fraszka

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
bavarsky   

I moje pytanie - od którego momentu można mówić o tych maszynach jako komputerach?

Wg wikipedii komputer musi być elektroniczny (co by to nie znaczyło) więc wychodzi mi, że maszyna Z3 jeszcze komputerem nie była, podobnie Triumphator. Ale z drugiej strony komputer tranzystorowy z MIT to 1956 r. czyli dość późno.

Architektura Johna von Neumanna [+Johna W. Mauchlyego oraz Johna Prespera Eckerta], stała się fundamentem w świecie maszyn liczących. Stworzyła pierwszą warstwę, abstrakcję, która bazowała na pamięci podręcznej, ulotnej, tutaj w zależności od projektu czy analogowo-cyfrowego czy też zupełnie cyfrowego, oraz łączenia jej z jednostką arytmetyczno-logiczną i peryferiami czyli urządzeniami wyjścia/wejścia [iO].

W tym rozumieniu, chodziło o nie predefiniowane początkowego celu pracy/działania urządzenia liczącego, a w ramach standaryzowanych protokołach komunikacyjnych i językach programowania, umożliwić interesantom przeprowadzanie kalkulacji zupełnie dowolnych.

Wynalezienie zaś kompilatora było kolejnym krokiem milowym, zwłaszcza w świecie pierwszych systemów RTOS [czasu rzeczywistego], które zawitały w latach 50. XX wieku.

Graniczne ramy są ustalone, komputer zerowej generacji [np. Z3], natomiast pierwszej generacji od konceptu von Neumanna w 1945 r.

Edytowane przez bavarsky

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
fraszka   

dziękuję:) nie wszystko zrozumiałam, no ale najważniejsze chyba tak.

Którą generacje komputerów teraz mamy?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
bavarsky   

Jeżeli chodzi o STABLE, to 5'tą generację, a jeżeli mowa o CURRENT, to 6'tą.

Polecam, fraszce, książkę, Atsushi Akery pt. Calculating a Natural World. Scientist, Engineers, and Computers During the Rise of U.S. Cold War Research. Opowiada ona w szczegółach, o postępie w powstaniu autonomicznych maszyn cyfrowych, sterowanych przez ludzi, którzy ułatwili sobie pracę, tworząc system operacyjny, abstrakcyjną powłokę, która umożliwiała pisanie i uruchamianie programów, bez bezpośrednich odwołań np. do pamięci [tym zajmował się system wykorzystujący kompilatory].

Edytowane przez bavarsky

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
fraszka   

Bavarsky, ja potrzebuję informacji dość zwartej, 4-5 zdaniowej:) I za nią dziękuję. :kiss:

Nie wiem, co to są stable czy currenty -ale wiem w razie czego, że mamy 5 lub 6 generację:)

Od tygodnia uczę się znów języka francuskiego (i uwierz mi z czystą przyjemnością mogę powiedzieć, je suis polonaise et je suis heureux j'apprendre le français), angielski mi się znudził i nie będę nic czytać w tym okropnym języku. Przynajmniej przez rok.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
bavarsky   

RTOS TOPS-20 DECa emulowany na procesorze Alpha 5305 dostępny on-line http://www.twenex.org

Zapomniałem dopisać, że zalogować się do tych systemów z poziomu Windowsa można, przy użyciu programu PuTTy: http://the.earth.li/~sgtatham/putty/latest/x86/putty.exe

Edytowane przez bavarsky

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
bavarsky   

Dennis-Ritchie1.jpg

12 Października 2011 roku, w wieku 70 lat, zmarł w swoim domu Dennis M. Ritchie, twórca języka C, współtwórca Unixa, autor wielu rozwiązań na niwie cybernetyki, odznaczony m.in. w 1983 r. wespół z Kenem Thompsonem nagrodą Turinga, w 1998 r. z rąk ówczesnego prezydenta Stanów Zjednoczonych Billa Clintona, otrzymał National Medal of Technology, a jeszcze przed śmiercią w Japonii; Japan Prize for Information and Communication.

Dystrybucja FreeBSD 9.0 -> http://www.freebsd.org/releases/9.0R/announce.html została dedykowana jego pamięci.

Polecam, krótki dokument zrealizowany w roku 1982, pt. UNIX: Making Computers Easier To Use;

Edytowane przez bavarsky

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
euklides   

(...)

Graniczne ramy są ustalone, komputer zerowej generacji [np. Z3], natomiast pierwszej generacji od konceptu von Neumanna w 1945 r.

Przedtem, były chyba jeszcze komputery elektromechaniczne. Może Szanowny Bawarski coś o nich wie? Te komputery nazywane są także kalkulatorami i używane były w latach 1930-tych i 40-tych jako przeliczniki artyleryjskie. Niedawno na tym forum byla wymiana poglądów na temat bitew morskich (konkretnie Bismarck vs Hood). Obydwa okrety były na pewno wyposażone w takie komputery-kalkulatory ale prawie nic ich temat nie znalazłem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
bavarsky   

Mowa o komputerach analogowych. Nie zajmowałem się nimi nigdy, też za bardzo nie mogę się wypowiadać na ich temat.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.