Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
agnieszka3201

Historia Warmii oczami Wojciecha Motylewskiego

Rekomendowane odpowiedzi

Recenzja dotyczy książki:

Tytuł: Skarcy cara Aleksandra

Autor: Wojciech Motylewski

Wydawnictwo: Psychoskok

Rok wydania: 2015

Ilość stron: 265

ISBN:9788379004201

01edc9f46366_medium.jpg

Opis powieści:

Powieść „Skarby cara Aleksandra” jest luźnym nawiązaniem do przygód bohaterów „Kuriera Napoleona”. Wojna roku 1807 dobiega końca. Cesarz Francuzów zawiera pokój z carem Rosji Aleksandrem. Warmia, wbrew nadziejom głównych bohaterów, pozostaje pod panowaniem króla Prus. Mieszkańcy niewielkiego, warmińskiego miasteczka jakim jest Lidzbark Warmiński (ówczesny Heilsberg), dowiadują się przypadkiem o skarbach, które miałyby zostać ukryte w okolicach grodu. Kowal Albert z pomocą sąsiada Antoniego Banderskiego wplątują się w pełną niebezpieczeństw oraz błyskawicznych zwrotów historię. Grozy sytuacji dopełnia śmierć głównego dysponenta tajemnicy oraz postać tajemniczego mnicha. Pomysłowość oraz mądrość życiowa głównego bohatera pozwalają na optymistyczne zakończenie powieści.

Fakty historyczne pozwoliły autorowi na przedstawienie czytelnikowi życia społeczności warmińskiej początku dziewiętnastego wieku może w nieco krzywym zwierciadle, lecz jednocześnie jakże prawdziwego.

Recenzja

Małe ojczyzny przeżywają renesans. Lokalni patrioci pielęgnują historię swoich regionów. Podobne symptomy widzimy w przypadku Warmii. Powieść „Skarby cara Aleksandra” Przenosi nas w epokę wojen napoleońskich. Lidzbark Warmiński, ówczesny Heilsberg, miejsce jednej z większych bitew w konflikcie cesarza Francuzów Napoleona Bonaparte z królem Prus Fryderykiem Wilhelmem, próbuje podnieść się po wojennej pożodze. Miejscowy kowal, Albert Giersz, wraca do domu po latach tułaczki. Konflikt z sąsiadem, zagorzałym Prusakiem, spowodował, że ostatnie lata mężczyzny znaczyła tułaczka. Przypadkiem rzucony w wir konfliktu między monarchami, osobisty kurier Napoleona, przeżywa rozczarowanie. Wbrew zapewnieniom, Rzeczpospolita nie zostaje przywrócona do życia. Albert poświęca się rodzinie. To ona staje się jego oczkiem w głowie. W oczekiwaniu na kolejnego potomka a dodatkowo na wnuka lub wnuczkę, stara się Giersz sprostać wymaganiom niełatwego wszak czasu. Spustoszona przez wojska Warmia głoduje. Spekulanci wykorzystują okazję i windują ceny żywności. Kowal znajduje sposób i na to. Kierując się radą swata rusza na Litwę. Kupione tam towary sprzedaje w Lidzbarku przy obopólnej korzyści, mieszkańców i samego Giersza. Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że idą lepsze czasy. Albert zostaje po raz kolejny ojcem. Synowa niestety ciężko znosi błogosławiony stan. Wspierający syna kowal dowiaduje się o tajemniczej skrzyni, kasie pułku, która została ukryta przez rosyjskich żołnierzy w obliczu klęski. Pojawia się szansa na zapewnienie spokojnego bytu Gierszom. Tym młodym jak i starszym. Albert postanawia wykorzystać okazję. Rozpoczyna się gra, której stawką jest skarb cara Aleksandra. Zawrotne tempo, zmienność sytuacji, śmierć, miłość, krew. Tego nie brakuje w powieści. Zagadka goni zagadkę. Rozwiązanie jest o tyle szczęśliwe, ile jednocześnie zupełnie nieoczekiwane.

Edytowane przez agnieszka3201

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.