Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
euklides

Bunt w armii rzymskiej przed wojnami dackimi

Recommended Posts

euklides   

(...)

. Otóż, biorąc pod uwagę to, jak długi okres życia legioniści spędzali w służbie, nieustannie przemieszczając się lub też, po prostu, będąc zdala od rodzinnych stron - czy w jakimś stopniu nie można spojrzeć na nie z perspektywy, w której legiony nabiorą charakteru plemion koczowniczych? To może taka bardzo luźna myśl, ale czy możliwa do rozważenia?

Czy wy nie oglądaliście filmu o Windolandzie, forcie w Brytanii? Przecież tam znaleziono wyraźne dowody na to, że żołnierze rzymscy wcale nie byli skorzy do przemieszczania się. Przecież gdy cesarz zaczął zbierać wojska na wyprawę do Dacji to nastąpiły masowe dezercje i oddział stacjonujący w tym forcie przestał istnieć.

Watek wydzielony z tematu Przyczyny sukcesów koczowników - Furiusz

Share this post


Link to post
Share on other sites
Furiusz   

No cóż - ja nie oglądałem, więc może przybliż owe dowody? Ta wyprawa dacka to pewnie Trajana? Zdziwię Cię pod koniec I w AD w Vindolanda stacjonowała 9 kohorta batawska. Którą na samym początku II w AD odnajdujemy w Moesia Inferior a więc na zapleczu wojen dackich Trajana - chyba jednak poszli. Z chęcią poczytam - a potem wątek wydziale bo tu zdecydowanie nie pasuje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.