Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Furiusz

Pismo linearne A

Recommended Posts

Furiusz   

Na temat tego systemu pisma napisano wiele i wydano wiele także po polsku - wystarczy zajrzeć do działu recenzję i tekstu M. Zadka, Pismo linearne A na tle egejskich pism epoki brązu, Kraków 2015 - tu chciałbym wskazać na jeszcze jedną ciekawostkę - pismo linearne A jest bardziej rozpowszechnione poza strefa egejską niż linearne B. odkryto je m.in. w Serbii (Vatina) i w Bułgarii - A. Fol, R. Schmitt, A Linear A text on Clay Reel from drama, South-east Bulgaria?, "Praehistorische Zeitschrift" t.75 z.1 (2000), s.56-62. Autorzy nie mają dobrych analogii do tego znaleziska ale nie mają też wątpliwości, że wyryto tu kilka znaków pisma linearnego A. problematyczne jest tez datowanie - nasz zabytek odkryto w sanktuarium w warstwach niezbyt precyzyjnie datowanych ale raczej odpowiadających okresowi PH III B/C - czyli bardzo późno. Nie znam tez żadnej innej szpulki ze znakami pisma linearnego A.

Zapraszam do dyskusji - na temat pisma linearnego oraz tego czemu jest ono bardziej powszechne poza Egeą niż pismo linearne B?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Furiusz   

Językiem. Tak na poważnie - oba systemy wydają się być bardzo podobne, zwłaszcza jeśli idzie o formę znaków i dlatego długi czas uznawano je za formy rozwojowe tego samego pisma a potem po odczytaniu podstawiono wartości fonetyczne pisma linearnego B pod zapis pisma linearnego A i porównywano to ze znanymi słowami z różnych języków. Różnice więc generalnie nie są aż tak duże. Największa różnica to w sumie chyba logogramy które dla pisma linearnego A w około 80% są różne od logogramów pisma linearnego B.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.