Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

Kurpik   

Witam!

Poszukuję źródeł i opracowań opisujących egzekucję Romualda Traugutta. Interesują mnie źródła, że tak powiem naocznych świadków tej egzekucji. Jestem także świadomy, że niektóre opisy tego wydarzenia są po części opracowaniami, a po części opierają się na pamięci autora (jak książka Dubieckiego).

Póki co podaję następujące pozycje:

*Berg Nikołaj, Zapiski o powstaniu polskiem 1863 i 1864 roku i poprzedzającej powstanie epoce demonstrancyi od 1856 r., T. 3, Kraków 1899.

*Dubiecki Marian, Romuald Traugutt i jego dyktatura podczas powstania styczniowego 1863-1864, Kijów 1911. (Kilka innych wydań również dostępnych)

*Kraushar Aleksander, 5 sierpnia 1864 roku, Warszawa 1916.

Powściągliwie o egzekucji pisał "Kurier Warszawski". Zbyt wiele miejsca nie poświęca temu Stefan Kieniewicz w swoim "Powstaniu Styczniowym".

Jakie jeszcze pozycje (głównie źródła) dodalibyście do tematu "Egzekucja Traugutta"?

Edytowane przez Kurpik

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
bavarsky   

Podstawowe materiały źródłowe w tej sprawie zostały opracowane pod red. porf. E. Halicza, w III tomowym opracowaniu [iV części], Proces Romualta Traugutta i członków Rządu Narodowego.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Może coś będzie w:

L. Michalska-Bracha "Powstanie styczniowe w pamięci zbiorowej społeczeństwa polskiego w okresie zaborów"

J. Rusin "Człowiek świętego imienia. Legenda Traugutta w piśmiennictwie polskim XIX i XX wieku".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
bavarsky   

Oraz trzytomowe fundamentalne opracowanie prof. Franciszki Ramotowskiej pt. Tajemne państwo polskie w Powstaniu Styczniowym 1863–1864. Struktura organizacyjna.

Edytowane przez bavarsky

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ poszukiwane są, jak rozumiem relacje świadków samej egzekucji, może warto przejrzeć dawne tomy serii: "Wydawnictwo materiałów do historii powstania 1863-1864", czy zbiór pamiętników z tego okresu (1863-1864), wydany we Lwowie w 1881 roku.

Ja bym zajrzał do spisów bibliograficznych pamiętników o Polsce (są takowe), wyselekcjonował te z 1864 roku, no i tych autorów którzy wtedy mogli być w Warszawie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Kurpik   

Może coś będzie w:

L. Michalska-Bracha "Powstanie styczniowe w pamięci zbiorowej społeczeństwa polskiego w okresie zaborów"

J. Rusin "Człowiek świętego imienia. Legenda Traugutta w piśmiennictwie polskim XIX i XX wieku".

Obie pozycje przejrzane. Chciałoby się więcej tam znaleźć ale żądza wiedzy niezaspokojona... ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Kurpik   

A bibliografie przejrzane?

Przejrzane. Z tymże kto pisał z pozycji świadka (o ile ktoś) to jeszcze nie wiem bo nie każdy pamiętnik etc. jest dla mnie dostępny.

Dzięki za pomoc! :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Noo jak Kurpik przejrzał całość tego co zawarte u Maliszewskiego i w późniejszych wydaniach - to ja podziwiam, acz jestem nieco sceptyczny, zważywszy na przedstawione pozycje.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Kurpik   

Noo jak Kurpik przejrzał całość tego co zawarte u Maliszewskiego i w późniejszych wydaniach - to ja podziwiam, acz jestem nieco sceptyczny, zważywszy na przedstawione pozycje.

Wkradło się nieporozumienie. Myślałem, że chodzi o bibliografie prac Michalskiej-Brachy i Rusin.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.