Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Furiusz

Achemenidzi kim naprawde byli?

Recommended Posts

Furiusz   

No właśnie mała zagwozdka bo na słynnym Cylindrze Cyrusa mamy Cyrusa króla Anszanu syna Kambyzesa, syna Cyrusa potomka Teispesa. Dariusz z kolei pisze o sobie na inskrypcji behistuńskiej, że jest synem Hystaspes syna Arsamesa syna Ariaramnesa który z kolei był synem Teispesa a ten zaś potomkiem Achemenidy.

No właśnie nasz Achemenida pojawia się dopiero za Dariusza który w jakis sposób jest uzurpatorem.

Gdy popatrzymy na późniejsze dzieje Persji to identyczna sytuacja jest u Sasanidów gdzie właściwym twórca dynastii sasanidzkiej jest Papak a nie Sasan (od którego mamy nazwę dynastii) który pojawia się w źródłach bardzo późno.

Tu też jedyny wspólny element to Teispes. Jak więc doszło do tej zmiany i kim byli Achemenidzi? Pisano coś na ten temat?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.