Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
secesjonista

Artystyczne "trójki" w Kraju Rad - skąd ta moda?

Recommended Posts

W początkowych fazach teoretycznych rozważań o nowym systemie politycznym czyli komunizmie, wysuwano szereg nader rewolucyjnych pomysłów co do związków międzyludzkich, rodziny itp. W sumie okazało się jednak, że rzeczywistość socjalistyczna nie przyniosła w tym zakresie szczególnie rewolucyjnych zmian. Można powiedzieć, że propagowane wzorce tchnęły pewną drobnomieszczańską kołtunerią.

A jednak w ZSRR był okres kiedy niektórzy pozwalali sobie na rozluźnienie obyczajowych rygorów. Można by napisać o "życiu we troje" czy w "trójkątach", ale to na ogół prowadzi do seksualnych skojarzeń. Tymczasem często było to jedynie życie we troje, a nie - współżycie. W biografii Lili Kagan autor przywołuje opinię Emmy Gerstein, która "zagadnienie to zbadała (nie tylko teoretycznie)":

"Układy trójkowe, bardzo rozpowszechnione w latach dwudziestych, zapoczątkowane w latach dziewięćdziesiątych XIX w., a kończące się w trzydziestych, uważała za ideał zwłaszcza Nadieżda Jakowlewna. Chwaliła taki styl życia, powołując się też na Osipa Emiljewicza. Małżeńśtwo trojga to twierdza, żadni obxy jej nie zdobędą (...) Był model Miereżkowski - Zinaida Gippius - Fiłosofow, pojawili się Osip i Lili Brikowie plus Majakowski".

/A.Waksberg "Uwodzicielka. Życie Lili Brik", Warszawa 2007, s. 127-128/

 

Autorka wymienia też: Gorki - Andriejewa - Warwara Tichonowa (potem Maria Budberg), Iwan Bunin - Wiera Bunina - Galina Kuzniecowa, wreszcie Achmatowa - Olga Sudiejkina - Artur Lourier (potem Achmatowa - i jej mąż Nikołaj Punin - jego była żona Anna Arens).

 

Skąd zatem taka moda na ménage à trois?

Jak oceniano było to przez innych artystów, co o tym myślały same władze (o ile się tym interesowały)?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.