Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

Furiusz   

No właśnie skoro już wypłynął temat policji zmian z nią związanych na przestrzeni lat 1991-2015, temat możliwie szeroki w jego granice wchodzą m.in. słynne wpadki policji (M. Papała, Olewnik etc) jak i sukcesy związane m.in. z walka z przestępczością narkotykową. Do tego kwestia zwalczania przestępczości pospolitej ale też policyjnych niedoróbek czy wręcz prowokacji politycznych (jak oceniacie kwestie tzw taśm Bieńkowskiej?), kwestia wyszkolenia, umiejętności, finansowania, zmian w sprzęcie etc.

Ja wielkiego doświadczenia z policja nie mam. Choć żeby było ciekawiej miałem okazje trenować z dwoma policjantami - jednym emerytowanym policjantem, był moim trenerem zapasów i jeśli idzie o kondycje czy sprawność to mimo wieku było bardzo dobrze. Drugi to człowiek który przewinął się przez klub w którym ostatnio trenuje - kondycja fatalna, umiejętności zero - zniknął po pierwszych sparingach.

Zapraszam do dyskusji.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

...kwestia wyszkolenia, umiejętności, finansowania, zmian w sprzęcie etc.

No to ze swojej branży, bo najlepiej dyskutować o czymś o czym jednak posiada się wiedzę merytoryczną to umiejętności w posługiwaniu się bronią przez przeciętnego policjanta (pomijam AT oraz CBŚ - gdzie to szkoleniowo wygląda dużo lepiej) są z gatunku tych niskich, pewnie powinienem to jeszcze ostrzej określić po tym co widuję czasem gdy ci ludzie usiłują to poprawić prywatnie, za swoje pieniądze (w tym przypadku chwała im, że próbują i chcą).

Przyczyny wg mnie są dwie:

1. Brak odpowiedniego systemu szkolenia, często strzelania programowe tak naprawdę nie uczą niczego, a do tego czasem trudno zauważyć w ogóle jakieś szkolenie, a raczej "masz naboje i strzelaj" - gdyż umiejętności szkolącego też są delikatnie mówiąc mało ciekawe.

2. Kwestie finansowe - po prostu strzelają rzadko i niewieloma nabojami.

Jako przykład takie pisemko wygrzebane przez kolegę z pewnego forum strzeleckiego w sieci, podejrzewam że wydane w ramach tzw. "informacji publicznej", bo jego adresat i osoba, która to pewnikiem opublikowała to prawnik jednego ze znanych i dużych stowarzyszeń strzeleckich.

https://fbcdn-sphotos-b-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xap1/v/t1.0-9/11628_1018648674830025_6457589635848108999_n.jpg?oh=31098b12730202853478dfb03b3a495e&oe=55CFD4BE&__gda__=1439429955_f52ada427d4eca39a3c3f77df2836c73

Przy czym warto zauważyć, że to "nie rzadziej niż raz na..." to zwykle oznacza właśnie tylko ten "raz na".

Problemy z wyszkoleniem policjanta, zresztą nie tylko w tym zakresie, ale też w zakresie używania innych środków przymusu bezpośredniego oraz w zakresie wiedzy prawnej - to wynik też krótkiego okresu szkolenia. Dla podstawowego szkolenia policjanta (po którym służy on już "na ulicy") to jest 124 dni szkoleniowe i 938 godzin lekcyjnych szkolenia. Many więc 4-miesięczny okres "produkcji policjanta".

http://praca.policja.pl/dokumenty/zalaczniki/13/13-64328.pdf

W zakresie szkolenia strzeleckiego musi być wyraźnie problem z efektywności i metodyką szkolenia, bo te 98 godzin to w sumie nie jest jakoś specjalnie mało (ale pod warunkiem odpowiedniego prowadzenia zajęć oraz odpowiedniego zabezpieczenia materiałowego) i jako zawodowy instruktor uważam, że wyniki obserwowane u młodych policjantów powinny być wyższe, a nie są. Znając zresztą część strzelań policyjnych - zarówno z tego co zostało pisane (swego czasu "Strzał" dość dokładnie je opisał), jak również ze słów próbujących się doszkolić policjantów to ich dobór nie jest moim skromnym zdaniem najszczęśliwszy. Przyznam się, że trafiałem u osób przygotowujących się do egzaminu końcowego (ratujących się przed "obalaniem" na komercyjnych strzelnicach) na takie podstawowe błędy, że nie mam pojęcia jak ichni "instruktor" mógł ich nie zauważyć i nie skorygować, bo były z zakresu "strzelckiego ABC". Musi być więc gdzieś tam problem z metodyką szkolenia strzeleckiego czy poziomem wyszkolenia instruktorów (nie każdy kto sam dobrze strzela nadaje się do uczenia innych - zresztą to obowiązuje w każdym miejscu gdzie mamy do czynienia z uczeniem kogokolwiek, czegokolwiek)... a i pewnie jest też z ilością amunicji do dyspozycji instruktora i szkolonego.

Jeśli chodzi kwestie finansowe to np. kompletnie nie rozumiem dlaczego nie stosuje się do wstępnego szkolenia odmian broni bojowych na amunicję bocznego zapłonu.. Tak samo ukształtowana broń, z praktycznie identycznymi przyrządami celowniczymi, z identyczną pracą spustu pozwala uczyć tanio podstaw. To coś co jest znane każdemu instruktorowi strzelania na strzelnicach prywatnych, jak również zresztą całej rzeszy ludzi strzelających i trenujących na co dzień. Amunicja jest 4 razy tańsza... a można wiele przećwiczyć i przygotować do strzelania z broni na amunicję centralnego zapłonu (czyli docelową używaną w broni służbowej). Do tego mniejszy odrzut i huk przy całkowicie wstępnym szkoleniu mniej deprymują szkolonego i pozwalają się na wstępnych etapach skupić na wyrobieniu pewnych nawyków (np. operowania spustem, zgrywania przyrządów, uchwycenie broni), to już zostaje i przy przejściu na broń typową nie trzeba tego poprawiać przy większych kosztach. Więcej zostaje na trening bardziej zaawansowany. Szczególnie, że akurat przy broni krótkiej gdzie miałoby to zastosowanie to szkolenie w strzelaniu jest najtrudniejsze... strzelania z broni długiej nauczyć jednak łatwiej (pomijam oczywiście zagadnienia snajperskie itd.).

Przyznam porównując te zagadnienia z tym co się dzieje w armii to armia okres strzeleckiej zapaści ma już za sobą (choć oczywiście zaszłości będą jeszcze wychodziły latami), a Policja chyba jeszcze taką zapaść przeżywa. Jeśli nawet już docenili i ocenili problem, a nawet zaczęli wdrażać jakieś działania naprawcze to efekty będą dopiero za jakiś czas.

Edytowane przez Razorblade1967

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

Ktoś miał i czytał S. Latkowski, P. Pytlakowski, Biuro tajnych spraw, Warszawa 2012 - jakieś wrażenia?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.