Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Furiusz

Bojowie - czescy Celtowie

Rekomendowane odpowiedzi

Furiusz   

Temat w założeniu ma być poświęcony osadnictwu celtyckiemu na ziemiach dzisiejszych Czech. O tym, że osadnictwo to było niezwykle silne i dobrze rozwinięte świadczy powstawanie na tych terenach osad obronnych celtyckich które Cezar nazywa oppidami. Jednym z najbardziej znanych czeskich oppidów jest Zavist /K. Motykova, A. Rybova, P. Drda, The Zavist stronghold and its importance for the celtic settlement of Bohemia [w:] Archaeological news in the Czech Socialist Republic, pod red. J. Hrala, Praga 1981, s.91-97/. O znaczeniu tego założenia świadcza nie tylko jakość obwarowań (rów przed wałami miał szerokośc od 10 do nawet 15 m, same wały wykonane zostały w technice murus gallicus) ale też wielkośc samej osady - bo w pierwszej fazie zajmowała ona obszar 90 ha a w drugiej jeszcze się rozrosła. Ciekawostką jest też to, że w pierwszej fazie (ok 450 aC-przełom II/I w aC) istniał tu opasany oddzielnym systemem fortyfikacji akropol ale na którym odkryto wyłacznie obiekty o charakterze kultowym. Autorzy przyrównują to do temenosu greckiego. W młodszej fazie teren ten stracił swoje kultowe znaczenie.

K. Ludikovsky, The investigation of the celtic oppidum at Hostyn community of Chvotcov district of Kromeris [w:] Archaeological news in the Czech Socialist Republic, pod red. J. Hrala, Praga 1981, s.98-99 to słów kilka o badaniach oppidum połozonego na niewielkim wzgórzu, górujacym nad rozległą i zyzną dolina która była usiana (podobno) lateńskimi osadami otwartymi.

J. Meduna, The celtic oppdium at Stare Hradisko [w:] Archaeological news in the Czech Socialist Republic, pod red. J. Hrala, Praga 1981, to kolejne oppidum z wałami zbudowanymi w technice murus gallicus, o powierzchni 37 ha ale funkcjonujące w fazach LT C2 - LT D2.

O wysokiej jakości wyrobów metalowych miejscowych Celtów przekonuje R. Plenier, Metallography of La tene period iron implements from the celtic oppida [w:] Archaeological news in the Czech Socialist Republic, pod red. J. Hrala, Praga 1981, s.106-107.

Zapraszam do dyskusji i dzielenia się informacjami.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

M. Cizmar, Latenske osiedleni hraidske u Obran (okr. Brno-Mesto), "Pravek. Novy rad" t.4 (1994), s.253-270 to osada celtycka ulokowana na terenie grodziska z epoki brązu. Ciekawa jest jedna chata - obiekt 170, o wymiarach 5.4 m na 2.8m w której oprócz ceramiki odkryto kości zwierzęce:

bydło 18

świnia 16

owca/koza 9

koń 1

pies 1

kura domowa 1

jeleń 8

sam dom datowany jest na fazę LT B.

Kolejna ciekawa osada odkryta została w 1987 podczas prac nad wodociągiem w Brnie i w Slavikovicach. P. Enderova, Casne latenska sidliste v Brne-mesto a Slavikoviciach, okr. Vyskov, "Pravek. Nova Rada" t.4 (1994), s.233-251. Porównując inwentarz kości z chat ze stanowiska w Brnie i Slavikoviach:

Bydło 34 - 11

Wstezyk gajowy 1 - 0

Koza 0 - 2

Chomik europejski 2 - 2

koń 0 - 5

zając 1 - 0

owca/koza 1 - 1

szczur 4 - 0

świnia 0 - 2

nieoznaczone 0 - 41

Osady datowane na fazę LT A

Jak kogoś interesuje mennictwo Bojów we wschodniej Austrii - G. Dembski, Keltische munzen in ostosterreich - Boier und Burebista, "Acta Musei Napocensis" t.36 z.1 (1999), s.51-58 ciekawostką jest to, ze w zasadzie autor dochodzi do wniosku, że do końca istnienia Bojów a nawet trochę po klęsce z rak Burebisty na cały terenie Bojów emitowane były zbliżone typy monet co by nieco zadawało kłam tezom o druzgocącym zwycięstwie Daków.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

Nieco o zaopatrzeniu w wodę oppidów celtyckich z terenu Czech, głównie na bazie materiałów ze stanowiska w Hrazanech, daje artykuł L. Jansova, Studne na latenskych oppidech, "Pamatky Archeologicke" t. 50, z.2 (1959), o tym jak jest to newralgiczna kwestia, zwłaszcza w przypadku stanowisk umocnionych nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Generalnie same studnie miały kształt lejkowaty i głębokość ok 2-3 m i średnicę ponad 1m. Wszystkim towarzyszyły jakieś konstrukcje drewniane na powierzchni - zapewne jakieś niskie płotki drewniane plus urządzenie do wyciągania wody. Część studni miała wyloty wyłożone kamieniami i/lub kamieniami i potłuczoną ceramiką w kształt w miarę odpowiadający przebiegowi ewentualnej konstrukcji drewnianej. Co interesujące brak śladów cembrowin w samych studniach a tylko jedna miała ściany wyłożone kamieniami. Naliczono tu 5 studni ale z pewnością było ich więcej - kwestia stopnia przebadania tego miejsca.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.