Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Furiusz

Pochówki szkieletowe świata germańskiego

Rekomendowane odpowiedzi

Furiusz   

Mamy całą serię pochówków szkieletowych znanych ze świata germańskiego które jednak nijak wyposażeniem nie odpowiadają pochówkom książęcym. Pytanie zatem kogo w takich grobach chowano? W temacie o pochówkach książęcych pojawiła się sugestia, że mogło chodzić o ludzi z innej kultury a więc obcych dla grupy użytkującej dane cmentarzyska. Pytanie czy jest to jedyna możliwość? Zastanawiam się czy ludzi służących w jednostkach rzymskich, po zwolnieniu ze służby nie traktowano jako w jakiś sposób odmiennych? Zapraszam do dyskusji.

Z dyskusji wyłączona jest jednak kultura wielbarska jako, że dla niej swoisty birytualizm jest dość typowy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Mamy całą serię pochówków szkieletowych znanych ze świata germańskiego które jednak nijak wyposażeniem nie odpowiadają pochówkom książęcym.

A jaki wyposażenie miał grób książęcy?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

Typu Lubsow, bo ten ma lepszą definicje przyjmuje się co najmniej 10 importów rzymskich plus przedmioty z metali szlachetnych i kilka innych elementów (inny obrządek pogrzebowy, specjalne struktury w ramach komory grobowej etc) - więcej jest i jeszcze będzie w temacie o pochówkach książęcych.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

P. Brichacek, A rich grave of the roman period at the site of Beroun-Zavodi [w:] Archaeological news in the Czech Socialist Republic, pod red. J. Hrala, Praga 1981, s.127-128 no i jest problem bo oto grób szkieletowy, w drewnianej komorze grobowej a odkryte tu zabytki to brązowe przyrzady higieniczne, krzesak, miecz z kościaną rękojeścią, grot broni drzewcowej, siedem grotów strzał, umbo tarczy, naczynie ceramiczne i szklane, grzebień kościany. Problem jest tylko taki, że wszystkie elementy metalowe były wyklonane z brązu. Także miecz (który nota bene raczej nie był użytkowy, przy rysunkach brak skali ale porównanie wielkości wskazuje, że rekojeść miała jakieś 5-6 cm razem z głowicą). Czym więc jest ten grób?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

P. Ethelberg, Skovgarde. Ein Bestattungsplatz mit reiden Frauengrabern des 3. Jhs. n. Chr. auf Seeland, Kobenhaven 2000 bardzo ciekawe i dość bogate cmentarzysko na terenie jednej z wysp duńskich. Groby tutejsze to groby szkieletowe, w komorach drewnianych, drewnianych trumnach lub obstawach kamiennych ale nie są to groby książęce - brakuje bowiem importów rzymskich. Mamy tu czasem gigantyczne ilości paciorków szklanych i bursztynowych (czasem grubo ponad 300 w jednym grobie), srebrne zapinki, elementy pasa, naczynia szklane, ale zbyt mało jest tego by nazwać to grobem książęcym. Mamy tu 4 pochówki dziecięce, 2 pochówki męskie i 10 kobiecych co też jest ciekawe. Mamy tu też złożone w odrębnej jamie pochówek koński datowany (C14) na 215 AD co sprawia, że jest to jeden z najstarszych tego typu w świecie germańskim.

Pewną ciekawostka jest też to, że wiemy dobrze, że szpile służyły tu do spinania włosów w grobie - w paru grobach mamy szpile leżące na czaszce ale i na części zachowały się zmineralizowane pukle włosów.

Ciekawostka jest tu tez to, że jest tu zachowany najstarszy zapis pisma runicznego ale o tym w innym temacie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

M. Kostka, Pozdne rimsky kostrovy hrob z Dolnich Chaber, "Archaeologica Pragensia" t. 12 (1996), s.59-63 to grób szkieletowy, kobiety w wieku 40-50 lat, jama miała 220 na 100 cm, zmarła leżała na plecach z rekoma złożonymi na miednicy. Głowa na południowy zachód. Odkryto tu naczynia ceramiczne i srebrną zapinkę z drutu z kolista tarczka na kabłąku. Typ zblizony do zapinek z grobów książęcych ale tu niestety nic więcej nie ma. Być może z tego powodu, że grób był uszkodzony (wyrabowany?).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

Całą serię grobów szkieletowych zebrał, J. Blazek, Die jung- und spatkaiserzeitlichen Skeletgraber in Nordwestbohem, "Arbeits- und forschungsberichte zur sasdchsisen Bodendenkmalpflege" t. 37 91994), s.139-162 z czego większość to zdecydowanie groby z dość nielicznym wyposażeniem lub zupełnie bez niego co uniemożliwia często ich precyzyjne datowanie. W zasadzie jedynie grób z miejscowości Sobesuky nadawałby się do kategorii grobów książęcych ale i w nim brakuje importów rzymskich w większej liczbie (choć importów jest sporo a i srebrnych i złotych ozdób też). Ten akurat grób to faza C3.

J. Rataj, Kostrovy hrob z mlodsi doby rimskej z Dolnich Chaber, "Archeologicke rozhledy" t.5 z.1 (1953), s.30 - 32 kolejna krótka wzmianka o tymże pochówku.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

Jeszcze jeden od nas - K. Ibrahimow, Cmentarzysko kultury przeworskiej w Sobocisku, pow. oławski, stanowisko 8 w świetle źródeł archeologicznych z lat 1926-1943, "Silesia Antiqua" mamy groby 1-3, 13, 21 i 25 będące grobami szkieletowymi, w inwentarzu trochę naczyń ceramicznych i zapinki m. in. typu O według Kostrzewskiego, datowanie od fazy A3/B1, przez głownie fazy B aż po B2-C. Także dość wąsko brak danych co do płci i wieku.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

P. Kaczanowski, R. Madyda-Legutko, J. Poleski, Cmentarzysko kultury przeworskiej w Górce Stogniewwkiej koło Proszowic, "Sprawozdania Archeologiczne" t.34 (1984), s.83 - 117. Obiekt 2/1969 to grób szkieletowy mężczyz w wieku senilis. Bez darów grobowych a więc i datowania.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

M. Beder, T. Koiki, Brandgraber der romischen Keiserzeit von Grosswirschleben Ldkr Brandenburg, "Jahresschrift fur Mitteldeutsche Vorgeschichte" t.77 (1995) s. 275-291 - mamy tu jeden grób szkieletowy - grób 2 ale wątpliwej chronologii - nie posiada on bowiem żadnego wyposażenia.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.