Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Furiusz

Historia jubilerstwa

Rekomendowane odpowiedzi

Furiusz   

No właśnie to coś co zazwyczaj nam umyka a jest rzeczą bardzo ciekawą - jak rozwijała się ta gałąź rzemiosła na przestrzeni dziejów. Generalnie wiem niewiele, jedynie chyba to, że jednym z pierwszym szlifów jubilerskich, jeśli nie pierwszym był szlif kaboszonowy czyli pozbawiony fasetek, obły. Wiemy coś więcej na ten temat?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Temat rzeka... co to jest cięcie z pukli, jakie są kamienie jubilerskie których nie można brać do ognia, na czym polega zapięcie szufladkowe, czym jest ligura i flus, jak sporządza się ciecze probiercze, czym różni się bejca stolarska od tej jubilerskiej, ile greinów zawiera się w jednym gramie, czym się różni szlif brylantowy od schodkowego, czym się różni barwa naleciała od zapożyczonej, jakie są różnice pomiędzy szlifami typu: serce, gruszka, szmaragd, markiza, co szczególnego wydobywa szlif Eulitz ... a to tylko pytania z jakim musi się zmierzyć czeladnik tej branży.

Ja bym z chęcią poznał te rozróżnienia i odpowiedzi...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

Cloissone to po prostu emalia komórkowa - najpierw tworzono w złocie albo srebrze komórkę którą wypełniano emalią czyli stopionym szkłem. Popularne np w stylu Sösdala-Untersienbenrunn z okresu wędrówek ludów, wychodzi coś takiego jak to albo to.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

Mogę dodać pracę M. Gradowski, Dawne złotnictwo. Technika i terminologia, Warszawa 1984.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.