Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Furiusz

Historia jubilerstwa

Recommended Posts

Furiusz   

No właśnie to coś co zazwyczaj nam umyka a jest rzeczą bardzo ciekawą - jak rozwijała się ta gałąź rzemiosła na przestrzeni dziejów. Generalnie wiem niewiele, jedynie chyba to, że jednym z pierwszym szlifów jubilerskich, jeśli nie pierwszym był szlif kaboszonowy czyli pozbawiony fasetek, obły. Wiemy coś więcej na ten temat?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Temat rzeka... co to jest cięcie z pukli, jakie są kamienie jubilerskie których nie można brać do ognia, na czym polega zapięcie szufladkowe, czym jest ligura i flus, jak sporządza się ciecze probiercze, czym różni się bejca stolarska od tej jubilerskiej, ile greinów zawiera się w jednym gramie, czym się różni szlif brylantowy od schodkowego, czym się różni barwa naleciała od zapożyczonej, jakie są różnice pomiędzy szlifami typu: serce, gruszka, szmaragd, markiza, co szczególnego wydobywa szlif Eulitz ... a to tylko pytania z jakim musi się zmierzyć czeladnik tej branży.

Ja bym z chęcią poznał te rozróżnienia i odpowiedzi...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Furiusz   

Cloissone to po prostu emalia komórkowa - najpierw tworzono w złocie albo srebrze komórkę którą wypełniano emalią czyli stopionym szkłem. Popularne np w stylu Sösdala-Untersienbenrunn z okresu wędrówek ludów, wychodzi coś takiego jak to albo to.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Furiusz   

Mogę dodać pracę M. Gradowski, Dawne złotnictwo. Technika i terminologia, Warszawa 1984.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.