Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Furiusz

Rozwój osadnictwa fenickiego na Sycylii

Recommended Posts

Furiusz   

Chciałbym zainicjować temat poświęcony rozwojowi osadnictwa fenickiego na Sycylii oraz roli i zaangażowaniu Kartaginy na tym polu w późniejszym czasie.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Furiusz   

Generalnie początki i interakcja z autochtoniczną ludnością. Z tego co wiem w różnych rejonach różnie potrafiło to być np na Balearach odbywało się to raczej pokojowo w przeciwieństwie do Hiszpanii a inna sprawa jest taka, że po prostu niewiele na ten temat wiem.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Anders   

O początach trudno mi sie wypowiadać. Ale stosunki były dość przyjazne, jak sądzę. No chyba, że to przeciw nim miały być skierowane kampanie Malchusa. W V wieku mamy do czynienia z sojuszem Fenicjan z zamieszkującymi zachodnią część wyspy Elimami. O ile mnie pamięć nie myli, to zdarzały się monety ośrodków fenickich i elimskich (Motye-Panormos-Segesta) o takich samych przedstawieniach, a moze nawet z jednego stempla.

Sorry, ale okres archaiczny nie interesował mnie nigdy aż tak bardzo.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Furiusz   

L. Nigro, Before the Greeks: The earliest Phoenician Settlement in Motya - recent discoveries by Rome <<La Sapienza>> Expedition, "Vicina oriente" t.17 (2013), s.39-74. jest to tekst mający podsumowywać dotychczasowe wyniki badań na tym stanowisku, zwłaszcza w zakresie ustalenia chronologii i stratygrafii. Ciekawe jest to, że miasto powstało tu w zasadzie na surowym korzeniu, wcześniejsze ślady aktywności ludzkiej są bardziej niż sporadyczne. Pierwsi osadnicy wylądowali tu w 2 ćw VIII wieku ac - sadząc po ceramice głownie z rejonu Tyru i Sydonu oraz Cypru - znaleziono tu bowiem sporo wyrobów fenicko-cypryjskich w tych najstarszych warstwach miejskich. Pierwotne miasto miało mieć ok 10 ha powierzchni i 1200-1500 ludzi, nie było otoczone murami. Te powstały po warstwie zniszczeniowej miedzy 550-510 aC. Koło 510 przebudowano obszar tophetu natomiast kolejna klęska która dotknęła całe miasto to 397/6.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.