Skocz do zawartości
 • Ogłoszenia

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Furiusz

Rozwój osadnictwa fenickiego na Sycylii

Rekomendowane odpowiedzi

Furiusz   

Chciałbym zainicjować temat poświęcony rozwojowi osadnictwa fenickiego na Sycylii oraz roli i zaangażowaniu Kartaginy na tym polu w późniejszym czasie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

Generalnie początki i interakcja z autochtoniczną ludnością. Z tego co wiem w różnych rejonach różnie potrafiło to być np na Balearach odbywało się to raczej pokojowo w przeciwieństwie do Hiszpanii a inna sprawa jest taka, że po prostu niewiele na ten temat wiem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Anders   

O początach trudno mi sie wypowiadać. Ale stosunki były dość przyjazne, jak sądzę. No chyba, że to przeciw nim miały być skierowane kampanie Malchusa. W V wieku mamy do czynienia z sojuszem Fenicjan z zamieszkującymi zachodnią część wyspy Elimami. O ile mnie pamięć nie myli, to zdarzały się monety ośrodków fenickich i elimskich (Motye-Panormos-Segesta) o takich samych przedstawieniach, a moze nawet z jednego stempla.

Sorry, ale okres archaiczny nie interesował mnie nigdy aż tak bardzo.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

L. Nigro, Before the Greeks: The earliest Phoenician Settlement in Motya - recent discoveries by Rome <<La Sapienza>> Expedition, "Vicina oriente" t.17 (2013), s.39-74. jest to tekst mający podsumowywać dotychczasowe wyniki badań na tym stanowisku, zwłaszcza w zakresie ustalenia chronologii i stratygrafii. Ciekawe jest to, że miasto powstało tu w zasadzie na surowym korzeniu, wcześniejsze ślady aktywności ludzkiej są bardziej niż sporadyczne. Pierwsi osadnicy wylądowali tu w 2 ćw VIII wieku ac - sadząc po ceramice głownie z rejonu Tyru i Sydonu oraz Cypru - znaleziono tu bowiem sporo wyrobów fenicko-cypryjskich w tych najstarszych warstwach miejskich. Pierwotne miasto miało mieć ok 10 ha powierzchni i 1200-1500 ludzi, nie było otoczone murami. Te powstały po warstwie zniszczeniowej miedzy 550-510 aC. Koło 510 przebudowano obszar tophetu natomiast kolejna klęska która dotknęła całe miasto to 397/6.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.