Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Furiusz

Germańskie pochówki "książęce" w okresie rzymskim

Rekomendowane odpowiedzi

Furiusz   

L. Kraskovska, Hroby z doby rimskej v Zahare, "Slovenska Archeologia" t.7 z.1 (1959), s.100-135 to tekst obrazujący wszystkie nasze problemy z pochówkami książęcymi. Mamy tu bowiem 5 pochówków z czego cztery szkieletowe (choć w jednym przypadku jest to dalece niepewne), wszystkie odkryte przypadkowo przez robotników. Wszystkie zawierały bogate wyposażenie w naczynia szklane i brązowe importowane z Rzymu. Lepiej przebadany jest tylko grób 5 (archeolog był na miejscu jak go odkryto) i odkryto tu dwa importowane brązowe wiadra, 2 srebrne zapinki trąbkowate, 6 dalszych brązowych naczyń (plus czerpak i cedzidło), brązowe nożyce, 2 srebrne pucharki i złotą bransoletę o wadze 304.7 g ze złota o próbie 770/1000.

Dalej w grobie 5 zachowały się tez resztki drewna dębowego z konstrukcji komory grobowej, fragment skóry młodego konia (co mnie mocno dziwi, jakiś pomysł co to tam robi?), oraz resztki tkaniny, zapewne tez importowanej (duża gęstość nici na cm kw.)

Nie ma wątpliwości, że grób 5 datowany na 1 połowę II wieku AD to pochówek książęcy, co z reszta - pewnie też ale tego się już raczej nie dowiemy.

M. Gebuhr, Zur definition alterkaiserzeitlicher Furstengraber von Lubsow-typ, "Praehistorische Zeitschrift" t.49 z.1 (1974), s.82-128 to próba ustalenia jakiejś definicji, padła ona tu juz zresztą:

-brak broni

-importy z cesarstwa rzymskiego

-dalsze bogate (z metali szlachetnych) dary grobowe

-obrządek szkieletowy

-szczególne konstrukcje grobowe

-położenie grobów na uboczu głównych cmentarzysk lub poza nimi

Chodzi jednak o groby spełniające zestaw pewnych cech a nie o pojedyncze cechy, zresztą nawet groby typu lubieszewskiego które autor cytuje nie spełniają wszystkich kryteriów a to ze względu na wyrabowanie a to ze względu na badania XIX wieczne i nieodnotowanie wszystkich informacji.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

J. Werner, Bemerkung zur Mittledeutsche Skelettgrabergruppe Hasslebe-Leuna. Zur Herkunft der ingentia auxilia Germanorum des gallisches Sonderreichs in den Jahren 259-274 n. Chr. [w:] Festschrift fur Walter Schlesinger, pod red. H. Beumann, Koln 1973, s.1-30 no cóz tak jak już wcześniej wspominałem - autor sugeruje tu by groby szkieletowe grupy Leuna-Hassleben uważac za pochówki osób i ich rodzin, zaangażowanych w pomoc militarna Imperium Galliarum, o której to pomocy wiemy m.in. ze źródeł pisanych - Historia Augusta, źródel trudnym, bałamutnym i dośc późnym ale czasem podającym niezwykle trafne informacje. W czasach Wernera na tego typu rewelacje było chyba zbyt wczesnie ale obecnie robi się to coraz bardziej prawdopodobne.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

W.A. van Es, J. Ypey, Das Grab der "Prinzessen" von Zweeloo und sein Bedeutung im Rahmen des Graberfeldes [w:] Studien zur sachsenforschung, pod red. H.J. Hassler, Hildesheim 1977, s.97-126 bogaty pochówek ale datowany na V wiek AD więc bardzo na marginesie. Co ciekawe odkryto tu zęby bobra (siekacze) służące jako amulet.

M. Becker, Das Furstengrab aus Gommern, Halle 2010 - to prawdziwie królewski grób - mimo, że wyrabowany. Srebra i złota jest tu sporo m.in. srebrne (trzy) groty broni drzewcowej, tarcze ze srebrnym umbem etc (choć za umbo służy tu odpowiedni przycięty srebrny rzymski puchar - jest to wręcz umbo z tępym kolcem). Ciekawostka jest to najbardziej, że poza zestawem naczyń do picia mamy tu też wiklinowe koszyki na naczynia szklane, by się nie potłukły.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

W. Nitzschke, E. Schrotert, Ein Adelsgrab der fruhen romischen Kaiserzeit von Quetzdobsdorf, Kr. Bitterfeld, "Jahreschrift fur Mitteldeutche Vorgeschichte" t.72 (1989), s.71-83 pochówek odkryty przypadkowo podczas prac koparką, uszkodzony, datowany na fazę B1-B2 (ja bym powiedział, że raczej B2), tzw typ lubieszewski. Trochę importowanych brązowych naczyń w tym miski, czerpaki i cedzidło, brązowy garnitur pasa, nożyce kabłąkowe etc. Mężczyzna w wieku maturus.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.