Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Furiusz

Ośmieszanie religii pogańskiej przez pisarzy chrześcijańskich

Rekomendowane odpowiedzi

Furiusz   

O jednym sposobie pisze P. Nowakowski, Psiogłowi (i) święci. Topos i przyczyny jego występowania, "U schyłku starożytności. Studia źródłoznawcze" t.11 (2012), s. 103-105 - mianowicie bóstwa pogańskie i postacie z mitologii greckiej były ukazywane jako czciciele Chrystusa co miałoby ich ośmieszać - ukazanie ich jako wyznawców Chrystusa miało pokazywać ich niską role i to, że prawdziwe są jedynie wierzenia chrześcijan.

Inną metodę przyjął Augustyn tu autor skoncentrował się na liczbie bóstw w które wierzyli Rzymianie, każde o bardzo wąskim zakresie uprawnień, a przez to śmiesznych bo czym jest bóg zawiasów czy progu, wobec Boga który może wszystko, wszędzie i w każdej materii?

Augustyn, Państwo Boże IV 8: [Rzymianie] nie uznali za stosowne powierzyć zarządzania okolicami wiejskimi jakiemuś jednemu bóstwu, lecz równinę oddali bogini Rusinie, grzbiety gór Jugatynowi, nad pagórkami ustanowili boginię Kollatynę, a nad dolinami Wallonię. Nie mogli nawet znaleźć takiej jednej Segecji, by raz na zawsze oddać jej w opiekę zasiewy, lecz nad ziarnem dopiero posianym, póki znajduje się w ziemi, woleli ustanowić Seję, stan rzeczy zaś, gdy źdźbła wychodzą z ziemi i stają się zbożem, podporządkowali bogini Segecji. (…) Wschodzącą ruń oddali pod zwierzchnictwo Prozerpiny, źdźbła mające kolanka i węzełki – bogu Nodutusowi, osłony zawiązujących się kłosów – bogini Wolutynie, osłony otwierające się przed wyjściem kłosa – bogini Patelanie, niwy wyrównane już nowymi kłosami – bogini Hostylinie (ponieważ ‘wyrównać’ oznaczali przodkowie wyrazem hostire zamiast aequare), zboże kwitnące – bogini Florze, bielejące – bogu Lakturnowi, dojrzewające – bogini Matucie, koszone, to jest usuwane z roli – bogini Runcynie tłumaczenie W. Kornatowski za: D. Lipiński, Carna i Cardea - problemy identyfikacji bóstw, "Littera Antiqua", 8 (2014), s. 62

Jeszcze inną metodę przyjęli pisarze chrześcijańscy gdy szło o posągi bóstw - tu wyśmiewano to, że posągi owe, będące bóstwem, nie mogły się nawet same obronić i zdarzało się, ze trzeba je było nie tylko czyścić ale i przeganiać ptaki które uwiły sobie na nich gniazda. Posągi nie mogły się też bronić przed kradzieżą i były bezużyteczne. Szerzej M. Ożóg, Kościół starożytny wobec świątyń oraz posągów bóstw, Kraków 2009.

Wiemy coś więcej? Istniały jakieś inne sposoby wyśmiewania religii pogańskiej, stosowane przez pisarzy chrześcijańskich?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

W żywocie św. Ottona odnotowano, że kapłan pogański (chyba z Radogoszczy) miał wyśmiewać chrześcijańska wiarę po czym padł na ziemie dusząc się i w konwulsjach powiedzieć, że jest tylko jeden Bóg i Panem jest Chrystus (czy jakoś tak generalnie)

Na Słowiańszczyźnie zajmowano tereny kultowe i stawiano tam kościoły. Niszczono święte miejsce by pokazać ich niemoc. Kamienne posągi wykorzystywano do budowy kościołów: bazylika w Kruszwicy, kościół na Rugii, sanktuarium w Górce Klasztornej.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

Tyle, że to o czym piszesz nie jest (chyba) wyśmiewaniem - interwencja Boga nijak pod kategorię wyśmiewania nie podpada (gdy chodzi o owego poganina z żywotu Ottona), pod wyśmiewanie nie podpada też stawienie obiektów kultu chrześcijańskiego na terenach kultowych Słowian - bo to po prostu przejęcie pewnego miejsca o tradycji sakralnej.

Ewentualnie owe kamienne posągi i ich wtórne wykorzystanie mogłoby podpadać pod ośmieszanie. Tyle, że to średniowiecze, w antyku trwała w ogóle dyskusja czy ich wszystkich nie zniszczyć jako mieszkań demonów. Jest to jednak kolejny element.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Tertulian w swej rozprawie z grecką filozofią ("Apologetyk") posługiwał się toposem "kradzieży Greków", dowodził zatem, że wszystko co wartościowe w greckiej kulturze zostało zaczerpnięte od proroków Izraela, o dodatkowo jeszcze zdeformowane:

"Czy jest taki poeta, czy jest taki filozof, który by w ogóle nie czerpał z proroków, tak jak ze źródła? (...)

Zabierali się do naszej nauki także ludzie dbający jedynie o sławę (...) i o ile w świętych pismach natrafili na coś odpowiedniego, to jakby na pokaz do własnych pism wcielali. Nie mieli jednak dostatecznej wiary, że to słowa boskie i nie wstrzymali się przed fałszowaniem".

/K. Chwastek "Cóż mają wspólnego Ateny i Jerozolima - antyfilozofizm Tertuliana jako przykład różnicy między wschodnim i zachodnim chrześcijaństwem", "Vade Nobiscum", Vol. XI, Łódź 2014, s. 230; cyt. za: "Apologetyk", tłum. J. Sajdak, XLVII, 2-3, Poznań 1947, s. 186/

Z literatury:

"Pierwsi apologeci greccy, Kwadratus, Arystydes z Aten, Aryston z Pelli, Justyn Męczennik, Tacjan Syryjczyk, Milcjades, Apolinary z Hierapolis, Teofil z Antiochii, Hermiasz", z jęz. grec. przeł. L. Misiarczyk

D. Karłowicz "Sokrates i inni święci, O postawie starożytnych chrześcijan wobec rozumu i filozofii".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.