Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Furiusz

Historia dopingu wydolnościowego

Rekomendowane odpowiedzi

Furiusz   

Współczesny sport jest nierozerwalnie związany z dopingiem wydolnościowym. Wiele kontrowersji wokół tego narosło a o skali problemu świadczy nie tylko to, że gdy UFC na poważnie wzięło się za kontrole antydopingowe to zawodnicy zaczęli masowo na nich wpadać ale raczej to, że doping czy to w formie SAA czy środków na wytrzymałość bądź dodatkową stymulację - poszły w szary lud i coraz więcej osób ćwiczących amatorsko tego typu środki zaczyna stosować.

Kiedyś symbolem dopingu były NRDowskie pływaczki, dziś jest nim kolarstwo, EPO i L. Armstrong

Pytanie czy ktoś zajął się powojenną historią dopingu jako zjawiska, czy jest to pole jeszcze nie badane przez historyków?

Na ile jest to też problem współczesnego świata, nie tylko sportu?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jako ciekawostka: słowo doping nie ma do końca znanego rodowodu.

Niektórzy uznają, że słowo zostało zapożyczone od plemienia Kaffir, gdzie słowem "dop" miano określać narkotyczny napój, co zostało zapożyczone przez europejskich osadników, zmieniając się w: "dope".

Wedle innych ma się wywodzić z języka flamandzkiego: "doop", miała to być lepka substancją służąca jako smar, czy specyfik pobudzający.

Wedle znów innych miała to być mieszanka którą mieli popijać Holendrzy z Nowego Amsterdamu,składająca się z: ziół, korzeni i prochu strzelniczego.

A znowu Oksfordzki Słownik upatruje źródłosłowie w holenderskim: "doop" - chrzest.

Samo słowo miało być zdefiniowane po raz pierwszy w 1889 r. jako okreslenie środków odurzających stosowanych u koni wyścigowych.

/za: K. Iwaszkiewicz "Analiza rozwoju systemów antydopingowych na świecie i w Polsce w świetle pojawiania się nowych substancji i metod zabronionych", AM w Warszawie, praca magisterska pod kierunkiem prof. J. Jurkiewicza, Warszawa 2007/

W dość kuriozalnym maratonie z 1904 r. (w St. Louis) biegacze faszerowali się strychniną, że o brandy nie wspomnę. Pierwszy odnotowany przypadek zgonu w związku z dopingiem to rok 1896 - Arthur Linton.

Nie dziwne więc, że już w 1928 r. IAAF wprowadziła jako pierwsza organizacja sportowa zakaz dopingu.

Nie wiem jak historycy, ale sam doping ma dość bogatą literaturę, zarówno ten powojenny jak i ten znacznie wcześniejszy.

Z literatury:

R. Dzierżanowski, R. Wysoczański "Historia dopingu farmakologicznego", w: "Doping" pod red. W. Rewerskiego i K. Nazar

"Zjawiska patologii społecznej w sporcie", Materiały z konferencji zorganizowanej w dniach 6 i 7 czerwca 1994 w AWF Gdańsk, pod red. K. Maroszek

M.H. Williams "Granice wspomagania"

R. Voy "Drugs, Sports, Politics"

"Doping zabija sport" praca zb. pod red. W. Granowskiej

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.