Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Furiusz

Valetudinarium

Rekomendowane odpowiedzi

Furiusz   

Pozostałości valetudinarium w Novae

Wegecjusz, Epitome de rei militaris 3.2 zwraca uwagę na zależność między zdrowiem żołnierzy na co dzień a zwycięstwem na polu bitwy. To udoskonalenie jakim jest stała służba medyczna w armii rzymskiej to wielki krok na przód i coś czego armie barbarzyńskie mogły tylko zazdrościć Rzymianom.

Plany szpitali legionowych i jednostek pomocniczych zebrano częściowo w tekście L. Press, Valetudinaria w rzymskich fortach, "Novensia" t.4 (1992), s. 7-29 - wszystkie one są do siebie mocno zbliżone, wyjątkiem są szpitale w mniejszych fortach gdzie z uwagi na brak miejsca istniały odstępstwa od planu albo ewentualnie nie udało się ustalić położenia valetudinarium (być może nigdy nie istniało a jego funkcję spełniała jakaś wydzielona część baraków obozowych).

Z kolei słów kilka na temat organizacji szpitali wojskowych i całej służby, na bazie materiałów epigraficznych i źródeł pisanych poświęcił D. Aparaschivei, Physicians and medicine in the Roman Army of Moeasi Inferior, "Dacia" t.56 (2012), s.99-118

Temat tak na marginesie rozważań które pojawiły się w temacie o antycznej medycynie i chirurgii czas już jakiś temu.

Zapraszam do dyskusji.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

M. Korać, Medicus et chirurgus ocularis iż Wiminiacijum, "Starinar" t.37 (1986), s.53-70 to opis grobu, odkrytego jeszcze pod koniec XIX wieku w którym złożono szczątki ok 40 letniego mężczyzny wraz z zestawem narzędzi medycznych. Uznaje się (a przynajmniej autor uznaje), że jest to pochówek anonimowego medicus chirurgus legionis VII Claudiae. W skład odkrytych narzędzi wchodzą po parze brązowych szczypcy chirurgicznych (volsellae), dwie brązowe cyathiscomela (brak mi polskiego terminu), dwie łyżeczki do uszu (auriscalpium), dwie szpatułki (spathomela), sonda brązowa (specillum), zestaw do szycia ran (thece vulneraria) i brązowe ferrum candens.

Jeśli ktoś zechce to uzupełnić o sensowniejsze terminy polskojęzyczne będzie świetnie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Co do: "cyathiscomela":

"Löffelsonde (lateinisch cyathiscomela) mit reich profiliertem Griff und olivenförmig verdicktem Ende. Der langovale Löffel diente vor allem zur Bereitung und Verabreichung von Medikamenten, doch konnte er mit seinen scharfen Rändern auch als Kürette zum Ausschaben verwendet werden".

/można zobaczyć na: www.arachne.uni-koeln.de/entity/1168930, czy: www.mambra.lu/metzler1975_j.htm/

Co do "ferrum candens" - to inaczej grecki: "kauterion", miał on różne kształty, na ogół był to rodzaj "szpikulca" z łopatką na końcu:

"The cautery was employed to an almost incredible extent in ancient times, and surgeons expended much ingenuity in devising different forms of this instrument. The cautery was employed for almost every possible purpose: as a 'counter-irritant', as a haemostatic, as a bloodless knife, as a means of destroying tumours, etc.".

/można zobaczyć na: www.exhibits.hsl.virginia.edu/antiqua/instruments/

Edit:

Czyli "ferrum..." - byłby to przyrząd do kauteryzacji (przyżegania), żelazo do wypalania,

a "cyathiscomela" - łyżka bądź sonda (zależy od użycia), sonda łyżkowa?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.