Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
secesjonista

Bankowość w kulturze islamu

Rekomendowane odpowiedzi

Życie wyznawców Allacha przebiega według prawa opartego o: Koran i Sunnę, które z racji swej historyczności nie mogły zajmować się skomplikowanymi aspektami rynku finansowego jaki mamy dzisiaj.

Co do kwestii finansowych, Koran mówi oczywiście o zakat (będący jednym z arkan ad-din) czy o sadace, z czasem tym pierwszym terminem poczęto określać obowiązkową jałmużnę a tym drugim - dobrowolną. Obecnie zakat jest również daniną o charakterze dobrowolnym, choć są państwa regulujące tą kwestię poprzez prawo (np. Arabia Saudyjska), a zwyczajowo sadakę wypłaca się na koniec postu.

Ogólnie, działalność gospodarcza (a zatem i sektor finansowo-bankowy) opiera się na dążeniu do: tarbiyah (edukacji), maslahah (ochrona interesu publicznego) i adalah (sprawiedliwości).

Koran zakazuje lichwy (riba), jak i zakazuje wiernym uczestniczenia w transakcjach związanych z handlem, czyli niedopuszczalnymi są sytuacje, kiedy nabywca nie wie co kupuje, a sprzedawca nie wie co sprzedaje.

W połowie XX w. w islamskich środowiskach akademickich poczęto tworzyć ramy, które mogłyby stać się zaczynem dla stworzenia odpowiedniego systemu bankowego. Przyjmuje się, że pierwszy bank islamski powstał w wiosce Mit-Ghamr (Egipt) w 1963 roku.

Na jakich zasadach tworzy się banki w krajach muzułmańskich?

Jakich wewnętrznych restrykcji muszą przestrzegać i na ile się one różnią od typowej bankowości Zachodu?

Jak radzi się z zakazami np. co do: riba (jako odsetki), maysir (niezasłużonego dochodu), al-quimar (jako spekulacji)?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.