Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Furiusz

Polowania późnorzymskie

Rekomendowane odpowiedzi

Furiusz   

D. Quast, Spatantike lanzenspitzen mit tauschierungen [w:] Honoratissimum assensus genus est armis. Studia dedykowane Profesorowi Piotrowi Kaczanowskiemu z okazji siedemdziesiątej rocznicy urodzin, pod red. R. Madyda-Legutko, J. Rudzińska-Nowak, Kraków 2014, s. 237-246

Sam tekst bardzo ciekawy ale ja chciałem zwrócić uwagę na pewien rodzaj grotów broni drzewcowej. Są one bogato dekorowane, masywne, długie. To co mnie zaciekawiło w nich to inskrypcje inkrustowane srebrem które były na nich ryte. Otóż dowiadujemy się z nich, że jest to broń do ... polowań!

W grobie 1004 w Cutry odkryto włócznie która po obu stronach grotu miała inskrypcję a jedna z owych głosiła Haec [----]Rvm Strigant Venabulum Silvas. Ni mniej ni więcej tylko polecano w lesie wyciągać ta włócznie do polowań (bo tak należałoby tłumaczyć venabulum). Inskrypcja nie jest do końca jasna.

Druga to grot z Herapel koło Tulle na którym mamy inskrypcje Nemnianivs Venator a więc Nemnianius łowca.

Obie są datowane na początek V wieku AD i uznane przez autora za przejaw barbaryzacji armii rzymskiej.

Przyznam, że tak bogato zdobione groty przeznaczone do polowania nieco mnie zaskoczyły. Spodziewałem się tego raczej po broni przeznaczonej stricte do walki.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

O psach używanych w trakcie polowania i ich przedstawieniach na mozaikach w prowincji Dacia Ripensis - G.D. Jeremić, Predstawje lowskih pasa (canis venatici) na mozaicima Gamzugrada (Romuliana), "Zbornik narodnoj muzeja. Arheologija" t.20, z.1 (2011) nic wielkiego ale jak kogoś zaciekawai warto rzucić okiem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.