Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Furiusz

Polowania późnorzymskie

Recommended Posts

Furiusz   

D. Quast, Spatantike lanzenspitzen mit tauschierungen [w:] Honoratissimum assensus genus est armis. Studia dedykowane Profesorowi Piotrowi Kaczanowskiemu z okazji siedemdziesiątej rocznicy urodzin, pod red. R. Madyda-Legutko, J. Rudzińska-Nowak, Kraków 2014, s. 237-246

Sam tekst bardzo ciekawy ale ja chciałem zwrócić uwagę na pewien rodzaj grotów broni drzewcowej. Są one bogato dekorowane, masywne, długie. To co mnie zaciekawiło w nich to inskrypcje inkrustowane srebrem które były na nich ryte. Otóż dowiadujemy się z nich, że jest to broń do ... polowań!

W grobie 1004 w Cutry odkryto włócznie która po obu stronach grotu miała inskrypcję a jedna z owych głosiła Haec [----]Rvm Strigant Venabulum Silvas. Ni mniej ni więcej tylko polecano w lesie wyciągać ta włócznie do polowań (bo tak należałoby tłumaczyć venabulum). Inskrypcja nie jest do końca jasna.

Druga to grot z Herapel koło Tulle na którym mamy inskrypcje Nemnianivs Venator a więc Nemnianius łowca.

Obie są datowane na początek V wieku AD i uznane przez autora za przejaw barbaryzacji armii rzymskiej.

Przyznam, że tak bogato zdobione groty przeznaczone do polowania nieco mnie zaskoczyły. Spodziewałem się tego raczej po broni przeznaczonej stricte do walki.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Furiusz   

O psach używanych w trakcie polowania i ich przedstawieniach na mozaikach w prowincji Dacia Ripensis - G.D. Jeremić, Predstawje lowskih pasa (canis venatici) na mozaicima Gamzugrada (Romuliana), "Zbornik narodnoj muzeja. Arheologija" t.20, z.1 (2011) nic wielkiego ale jak kogoś zaciekawai warto rzucić okiem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.