Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
secesjonista

Lista Hetscha - konfiskaty i wystawy sztuki "zwyrodniałej"

Recommended Posts

Na mocy rozporządzenia Hitlera rozpoczęto usuwanie z różnych placówek dzieł "sztuki upadłej" (od 1910 r.), po czym zorganizowano ich pierwszą wystawę w Monachium (od 19 lipca do 30 listopada 1937 r.). Potem wystawa ta, w mniej lub bardziej podobnym zestawie, odbyła swego rodzaju tournée. Odwiedzoną z nią m.in.: Berlin, Düsseldorf, Wiedeń, Hamburg, Szczecin (w gmachu administracyjnym prowincji; 11 stycznia - 5 lutego 1939 r.), Wałbrzychu - tu wystawę podzielono, jedna część pokazano w gmachu kierownictwa powiatowego NSDAP (18 stycznia - 2 lutego 1941 r.), a drugą w Pałacu Sejmu Stanów Górnych Łużyc w Zgorzelcu (25 stycznia - 8 lutego 1941 r.), Legnicy (Volksbildunghaus; 15 lutego - 2 marca 1941 r.), w Opolu, Bytomiu (Górnośląskie Muzeum Krajowe; 22 - 16 marca 1941 r.). Na terenach okupowanych, ze skonfiskowanych tam dzieł, tworzono lokalne warianty takich wystaw.

Rolf Hetsch został wyznaczony (przez Izbę Sztuk Pięknych Rzeszy) na osobę mającą zająć się inwentaryzacją konfiskowanych dzieł. Sumienny prawnik (jeszcze z otwartym przewodem doktorskim) i historyk sztuki, stworzył listę liczącą w sumie 16 558 pozycji. Oczywiście nie była to całkowita liczba skonfiskowanych dzieł, ta była znacznie obszerniejsza, lista liczyła tzw. numery EK, a pod nimi mogły się kryć konkretne pojedyncze dzieła, ale i teczki pełne grafik (np. "EK 13893: 7 kilogramów rysunków i kolaży"). Lista Hetscha nie zachowała się w całości, ale w Londynie, w Muzeum Wiktorii i Alberta, odnaleziono jej kopię, własność znanego marchanda Harry'ego Fischera.

Jaki był klucz usuwanych dzieł?

Czy wypłacano placówką odszkodowania?

Jaki klucz przyświecał podziałowi tych dzieł na kilka grup, zmagazynowanych potem w różnych miejscach?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.