Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Furiusz

Nietypowe zwierzęta w pradziejowych pochówkach ludzkich

Recommended Posts

Furiusz   

Taka ciekawostka, na przejściu od epoki miedzi do wczesnej epoki brązu, w północnych Włoszech obowiązywał specyficzny obrządek małe dzieci - składano je bowiem w naczyniach ceramicznych, pitosach lub naczyniach w kształcie ściętego stożka, wylewy takich naczyń przykrywano płytami kamiennymi, sam pochówek przysypywano niewielkim kopczykiem z kamieni albo składano w jakiejś jamie skalnej, rozpadlinie, jaskini etc. Ciekawy jest pochówek odkryty olano – San Rocco, położonym ok 20 km na południe od Trento, gdzie w takim pochówku małego dziecka odkryto także kości sowy - Athene nocuta. /za: F. Nicolis, Long distance cultural links between Northern Italy, the Ionian islands and the Peloponnese in the last centuries of the 3rd millenium BC, "Aegaeum" t.25 2005/

Z kolei neolityczny/wczesna epoka miedzi, pochówek z Węgier, /L. Bartosiewicz, Z.E. Kovac, B. Farkas, Pass the skeleton key… animals in an Early Copper Age inhumation burial from Pusztataskony–Ledence I, Hungary [w:] Unconformist Archaeology. Papers in honour of Paolo Biagi, pod red. E. Starnini, Oksford 2013/ zawierał szczątki trzech gatunków węży - natrix natrix, natrix tesselata, zamenis longissimus oraz jeża wschodniego. Pochówek kobiecy.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Przepraszam, to czarny humor, ale pochowac kogoś na jeżu.... To chyba teściową :D

Razem to daje jeża, trzy węże i żmiję, czyli cztery węże :lol:

A na serio. Czy można ponad wszelką wątpliwość stwierdzić, że owe węże i jeż były częścią pochówku? Mogły dostać się do grobu później. Zarówno dla jeża, jak obu zaskrońców, jak i węża Eskulapa to by było dość naturalne. (Podobnie kości sowy w rozpadlinie skalnej itp nie są niczym dziwnym) I właściwie to na czym autor oparł tak doskonałe oznaczenie gatunków? Róznice anatomiczno - morfologiczne w obrębie rodzaju Erinaceus są bardzo mało uchwytne i ciężko zaklasyfikować osobniki żyjące nieraz. Co dopiero szczątki. Poza tym dla jeża wschodniego Węgry to raczej już granica zasięgu. Podobie z zaskrońcami- dla Natrix tesselata to też zachodni kraniec zasięgu. Rozróżnialność zaś szczątków od zaskrońca zwyczajnego moim zdaniem wysocy dyskusyjna.

pochówek odkryty olano – San Rocco, położonym ok 20 km na południe od Trento,

Tu chyba jakaś literówka Ci się wkradła Furiuszu? Czy ja nie rozumiem czegoś po prostu? Chodzi o to "olano" głównie.

Edited by Villemann

Share this post


Link to post
Share on other sites
Furiusz   

No cóż spojrzałem jeszcze raz do tekstu - owe węże za każdym razem były pod szkieletem kobiety w jednej części jamy grobowej - łącznie było 11 niemal kompletnych szkieletów. Część z nich była też w pozycji nienaturalnej dla węży co wskazuje na to, że ustawił je tak tuz po śmierci człowiek. Co chyba ważniejsze - żadne z tych węży nie kopiĄ: wykorzystują przede wszystkim opuszczone jamy innych zwierząt. I to chyba jest argument główny - sam pochówek miał mieć formę niewielkiego pagórka, jama grobowa była na głębokości ok 2m - wątpliwe by udało im się zagrzebać na taką głębokość.

Natomiast na bazie czego określił on gatunki nie wiem. Nigdy nie spotkałem się z tymi gatunkami w materiałach archeologicznych z Polski także zwyczajnie nie wiem.

Secesjonista ma też absolutnie racje - współczesne zasięgi niekoniecznie muszĄ pokrywać się z ówczesnymi, zwłaszcza tak odległymi czasowo. Na subforum Grecji minojsko-mykeńskiej podawałem przykład lwów odkrywanych w obecnej północnej Grecji.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.