Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Amandil

Degeneracja mieszkańców Italii .

Recommended Posts

Amandil   

W czasach Republiki Rzymskiej jak wiadomo Rzym podbił Italię i dużą część świata śródziemnomorskiego. W czasach panowanie cesarzy, zachodzi jednak dziwna ewolucja: O ile jeszcze za Augusta legioniści pochodzenia italskiego stanowili ponad połowę regularnej armii rzymskiej (Oczywiście nie licząc jednostek pomocniczych) to do czasów panowania Sewerów, Italczycy prawie całkowicie zniknęli z legionów. O ile mi wiadomo za takiego Justyniana Italczycy prawie w ogóle nie nadawali się na żołnierzy. Czy wobec tego Italczycy, czyli twardzi wojownicy spod Kanny czy Zamy czy nawet jeszcze spod Alezji, po prostu ulegli zwykłej fizycznej degeneracji i dlaczego? Czy Italczyk-republikanin różnił się fizycznie od Italczyka mieszkańca późniejszego cesarstwa że ten ostatni musiał wynajmować barbarzyńców do służby wojskowej?

Edited by Furiusz

Share this post


Link to post
Share on other sites
Furiusz   

Ciekawy temat.

zaczynając po kolei

O ile mi wiadomo za takiego Justyniana Italczycy prawie w ogóle nie nadawali się na żołnierzy .

Skąd to wiesz?

O ile jeszcze za Augusta legioniści pochodzenia italskiego stanowili ponad połowę regularnej armii rzymskiej (Oczywiście nie licząć jednostek pomocniczych ) to do czasów panowania Sewerów, Italczycy prawie całkowicie znikneli z legionów.

Proces taki jak najbardziej zachodzi w czasie - nie wdając się w szczegóły poszczególnych badań, I.A. Łuć, Boni et Mali. Militer Romani. Relacje między żołnierzami wojsk rzymskich w okresie wczesnego cesarstwa, Kraków 2010, s.53-54 - nie wdając się w szczegóły w okresie dynastii julijsko-klaudyjskiej sytuacja wygląda tak, ze 56% żołnierzy pochodzi z Italii a 44% z prowincji rzymskich, w czasach dynastii flawijskiej, do Trajana sytuacja wygląda tak, ze 22% żołnierzy pochodzi z Italii a 78% z prowincji. Po Hadrianie sytuacja wygląda najogólniej tak, że jedynie 2% żołnierzy urodziło się w Italii. proporcje wyglądały inaczej w przypadku cohortes praetoriae i cohorets urbanae. Tylko warto pamiętać, że żeby zostać legionistą trzeba było mieć obywatelstwo rzymskie. I tu jest cały pies pogrzebany - bo Rzymianie to nie tylko mieszkańcy Lacjum czy miasta Rzymu ale także mieszkańcy kolonii rzymskich. Często te kolonie tworzyli weterani legionowi. Nie jest więc dziwne, że z czasem - gdy nadań obywatelstwa rzymskiego przybywało, przybywało też procentowo żołnierzy urodzonych w prowincjach - prowincji było zwyczajnie dużo.

No a po Karakalli to już było wszystko jedno.

Czy wobec tego Italczycy, czyli twardzi wojownicy spod Kanny czy Zamy czy nawet jeszcze spod Alezji, po prostu ulegli zwykłej fizycznej degeneracji i dlaczego ?

Nic nam na ten temat nie wiadomo. Zresztą w jaki sposób mieliby się zdegenerować fizycznie na tyle by byli nieużyteczni do służby w wojsku ale radzili sobie w pracy na polu czy warsztacie? jak to by było, ze Italczycy sami się zdegenerowali ale ich wnuki z kolonii rzymskich w Galii już nie?

Zawsze mnie zastanawiało dlaczego sporo ludzi uważa wojsko i służbę wojskową za tak pociągającą. Warto zastanowić się czy służba legionowa była zwyczajnie atrakcyjna dla mieszkańca Italii? Wydaje mi się, że niekoniecznie i życie rolnika czy rzemieślnika gdzieś pod Rawenna mogło być znacznie przyjemniejsze i łatwiejsze, po co więc pchać się do armii? Inna sprawa, ze w prowincjach często dzieci żołnierzy osiedlonych w koloniach weteranów starały sie o służbę wojskową, tyle, ze tu sytuacja jest nieco odmienna.

Nie widze powodów by doszukiwać się jakichś degeneracji fizycznych populacji półwyspu apenińskiego.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Amandil   

Jeśli Italczycy walczyli w tej wojnie po stronie Gotów lub Bizancjum w armii regularnej (Nie mam na myśli band rabunkowych jakie powstają przy okazji każdej wojny ) to znaczy że powód dla którego znikneli wcześniej z armii, był inny niż fizyczna degeneracja.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Furiusz   

Jesli zaś nie walczyli to jest to dowód na ich fizyczną degenerację? Zastanów się nad tym co piszesz. Wskaż jakiś passus ze źródeł wskazujący na to, że większość społeczeństwa półwyspu apenińskiego zdegenerowała się fizycznie. Wskaż jakieś badania antropologiczne kości ludzkich z cmentarzysk półwyspu apenińskiego, z tego czasu, potwierdzające fizyczną degenerację tamtejszej populacji.

Dopóki tego nie zrobisz zakładanie, że się zdegenerowali bo nie walczyli jest zwyczajnym błędnym kołem - zdegenerowali się więc nie walczyli ale na pytanie skąd wiemy coś o degeneracji odpowiadasz bo nie walczyli, to wiadomo, że się zdegenerowali.

Na pytanie czemu z czasem zmniejsza się liczba żołnierzy urodzonych w Italii a zwiększa się liczba żołnierzy z prowincji - łatwo odpowiedzieć odsyłając do przemian ekonomicznych i społecznych - służba wojskowa mieszkańcom bogatej i sytej Italii zwyczajnie się nie opłacała. W lepiej płatnych kohortach pretorian - ten sam cytowany już tu Łuć podaje, ze za marka Aureliusz i Kommodusa liczba żołnierzy w kohortach pretoriańskich urodzonych w Italii wynosiła 65%. No i nie zapominaj i ci z Legionów i ci z kohort pretoriańskich musieli mieć obywatelstwo rzymskie już w momencie zaciągania się do służby.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.