Jump to content

Amandil

Użytkownicy
 • Content count

  7
 • Joined

 • Last visited

About Amandil

 • Rank
  Ranga: Uczeń

Poprzednie pola

 • Specjalizacja
  Dzieje najnowsze

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyzna
 1. Jeśli Italczycy walczyli w tej wojnie po stronie Gotów lub Bizancjum w armii regularnej (Nie mam na myśli band rabunkowych jakie powstają przy okazji każdej wojny ) to znaczy że powód dla którego znikneli wcześniej z armii, był inny niż fizyczna degeneracja.
 2. Furiusz, ilu Italczyków walczyło w Wojnach Gockich ?
 3. W czasach Republiki Rzymskiej jak wiadomo Rzym podbił Italię i dużą część świata śródziemnomorskiego. W czasach panowanie cesarzy, zachodzi jednak dziwna ewolucja: O ile jeszcze za Augusta legioniści pochodzenia italskiego stanowili ponad połowę regularnej armii rzymskiej (Oczywiście nie licząc jednostek pomocniczych) to do czasów panowania Sewerów, Italczycy prawie całkowicie zniknęli z legionów. O ile mi wiadomo za takiego Justyniana Italczycy prawie w ogóle nie nadawali się na żołnierzy. Czy wobec tego Italczycy, czyli twardzi wojownicy spod Kanny czy Zamy czy nawet jeszcze spod Alezji, po prostu ulegli zwykłej fizycznej degeneracji i dlaczego? Czy Italczyk-republikanin różnił się fizycznie od Italczyka mieszkańca późniejszego cesarstwa że ten ostatni musiał wynajmować barbarzyńców do służby wojskowej?
 4. Oczywiście, szczerze przepraszam że tak głupio się pomyliłem. A co do skutków, można jeszcze wymienić przeszczepienie na amerykański grunt koncepcji miasta w europejskim znaczeniu tego słowa. Czyli w Ameryce powstały wydzielone ośrodki z radą miejską. Tego Indianie chyba nie znali ?
 5. Furiusz, być może dałem zły przykład, ale spróbuj kamiennymi narzędziami np pociąć pień na deski. Ciekawe czy Ci się to uda.
 6. Warto dodać, że niestety na skutek odkrycia Ameryki, barwnik uzyskiwany z czerwców polskich, został stopniowo wyparty z rynku przez barwnik pozyskiwany z czerwców amerykańskich. A przecież w Średniowieczu Polska była potentatem w pozyskiwaniu barwnika z robaczków. Szkoda
 7. Nie należy zapomnieć że napływ ogromnej ilości szlachetnych kruszców do Europy, na skutek podboju Ameryki spowodował w Europie, rewolucję cen ( W Średniowieczu kruszce były drogie bo było ich w Europie dość mało ) Poza tym dzięki odkryciu Ameryki, z jednej strony stopniowo doszło do rewolucji w diecie Europejczyków (Takie pospolite produkty jak kakao czy ziemniaki to rośliny pochodzące z Ameryki, czy ktoś wyobraża sobie dziś życie bez czekolady, kartofli czy pomidorów ?) niestety doszło również do przejęcia przez Europejczyków, obyczaju palenia tytoniu, z drugiej strony Europejczycy przeszczepili do Ameryki np hodowlę wielu zwierząt domowych, jak np koń(Niektóre szczepy kompletnie zmieniły kulturę po zapoznaniu się z końmi) czy taki oczywisty wynalazek jak przedmioty z żelaza . Z tego co wiem, wśród Indian, właśnie siekierki żelazne cieszyły się wielkim popytem (Być może nawet większym niż broń palna) bo większość Indian przed przybyciem Europejczyków, żyła na poziomie neolitu (Jedynie niektórzy Indianie znali już brąz ) a przedmioty żelazne szalenie ułatwiają zwykłe prace gospodarcze . Spróbujcie ściąć drzewo, kamienną siekierką.
×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.