Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

bavarsky   

Weź pod uwagę, że SLD zabrakło odwagi nawet do tego, aby przeforsować w konstytucji zapis expressis verbis o rozdziale kościoła i państwa. W zamian mamy jej art. 25 o poszanowaniu, autonomii i bezstronności, ale nie o rozdzieleniu.

Słuszne sprostowanie.

Niemniej Bruno, jak sądzisz dlaczego SLD tak postąpiło?

Według mnie; przeforsowanie wspomnianego rozdziału wtenczas; zakończyłby się politycznym postrzałem w stopę; niemniej z perspektywy czasu jakby na to teraz patrzono?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Powodów jest kilka. SLD nie chciało konfliktu z Kościołem, nie chciało uchodzić za brzydkich postkomunistów1. tylko za socjaldemokratycznych światowców.

Istniało też przekonanie, pewnie także wśród istotnej części kierownictwa SLD (czy Socjaldemokracji RP - nie wnikam w szczegóły organizacyjne), że "SLD mniej wolno, bo po szkarlatynie, ciężkiej chorobie, jaką była PRL, obowiązuje kwarantanna" (powiedzenie akurat aut. E. Milewicz, ale odczucie dosyć popularne). Wiadomo, że wynik wyborów 1993 i zwycięstwo SLD wywołało u wielu szok, obawy, podejrzenia, czy wręcz eksplozję nienawiści. Zatem trudno było iść w takiej atmosferze na wojnę z Kościołem Katolickim i polskim papieżem. SLD starało się zatem "zachowywać", przynajmniej w zakresie relacji do Kościoła, czy "dziedzictwa Solidarności i ideałów Sierpnia".

Wiadomo też, że konstytucję uchwalała szeroka centro-lewicowa koalicja. A PSL i Unia Wolności to raczej przesadnie antykościelne siły polityczne nie są (nie były).

Nie jestem tu obiektywny, bo w moim odczuciu nie ma nic lepszego dla państwa i dla kościołów, jak jednoznaczne ich rozdzielenie. Zatem uważam taką redakcję konstytucji konsekwentnie za błąd. A dzisiejszy tekst art. 25 za niejasny. I im prędzej ktokolwiek (lewica, prawica, centrum, Marsjanie) ten artykuł zmieni - tym lepiej.

1. Choć paradoksem jest, że z okresu tzw. "komunizmu" w Polsce ze wszystkich sił społecznych i politycznych najbardziej potężny wyszedł Kościół Katolicki. Ale to już nieco inna historia.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.