Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Furiusz

Wykorzystanie drewna przez społeczności ziem polskich z okresu rzymskiego

Rekomendowane odpowiedzi

Furiusz   

Tym razem Słowacja, T. Kolnik, Pohrebisko z doby stahovania narodov v Abrahame, "Slovenska Archeologia" t.21 z.2 (1973), w grobie 1 komora wyłożona była drewnem z jesionu wyniosłego, w grobie 6 węgle z kasztanu jadalnego a w grobie 15 węgle z wierzby, datowane na koniec IV początek V wieku AD.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

K. Raddatz, Kaiserzeitliche Korpergraber von heiligenhafen, Kreis Oldenburg, "Offa" t.19 (1962), s.91-128 mamy tu pozostałości wiadra okutego brązowymi blachami i z brązowym kabłąkiem, wykonane było ono z klepek cisowych o grubości ok 3 cm.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

J. Peske, J. Tejral, Das Germanische Konigsgrab von Musov in Mahren. Część 2, Mainz 2002 - mamy tu drewno w postaci resztek komory grobowej zbudowanej z drewna przede wszystkim dębowego i w małej ilości jodły pospolitej. W kilku tulejach grotów broni drzewcowej zachowało się drewno przede wszystkim cisu ale i jodły oraz klonu. Płyta tarczy (tu odkrytej) też wykonana była z klonu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

L. Kraskovska, Hroby z doby rimskej v Zahare, "Slovenska Archeologia" t.7 z.1 (1959), s.100-135 w grobie 5 szkieletowym resztki drewna dębowego, zapewne z konstrukcji komory grobowej.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

M. Becker, Das Furstengrab aus Gommern, Halle 2010 s.223-237 komora grobowa wyłożona była dębiną, leże na którym spoczywał zmarły wykonane było z buku, drzewce do owych trzech srebrnych grotów włóczni wykonane było z jesionu. Kołczan z drewna jesionu wyniosłego, tarcza z olchowego drewna (najpewniej), koszyk na dzbanek zaś z witek wierzbowych. Szkatułka wykonana była z dwóch rodzajów drewna - klonowego przy zamku i cisu w pozostałej części. Kilka naczyń drewnianych wykonano z dębiny zaś wiadro z cisu pospolitego. Do tego drewniana plansza do gry wykonana z klonu pospolitego lub klonu jaworu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

R. Koreny, R. Kocarova , J. Frana, Drevene nadoby z mlodsiho stupne doby stehovani narodu v Cechach, "Archeologie ve strednich Cechach", t.12 z.2 (2008), s.601-618

Wszystkie nasze zabytki datowane sa od V do VII wieku AD. Chodzi o drewniane naczynia o których coś więcej możemy powiedzieć bo zachowały się srebrne lub brązowe okucia krawędzi tych naczyń, które były wykonane z drewna. Mamy więc tego typu zabytki z Mochov grób 10, gdzie zmarłego męzczyznę wyposażono w naczynie ze srebrnymi okuciami ale wykonane z brzozy, Zaluzi grób 39/XXXV kobieta z misą wykonana z drewna śliwy i okutą srebrnymi blaszkami, grób 45/XLI z tego samego stanowiska gdzie mamy naczynie z brązowymi okuciami a wykonane z drewna klonowego i Lochenice IX grób 6 gdzie mamy naczynie wykonane z dębiny.

E. Droberjar, Mediterani (?) drevena nadoba z Zaluzi u Celakovic, "Archeologie ve strednich Cechach" t.11 z.2 (2007), s.457-466 chodzi o w zasadzie ten sam typ zabytku z grobu 45/XLI gdzie było jeszcze naczynko z klonu ale odkryto i naczynie z drewna bukszpanu wieczniezielonego, rosnącego w strefie południowej w czasach ówczesnych. Drewno jego było cenione jako surowiec do produkcji mebli. Grób datowany na fazę E1 (480-530AD).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

Bardziej od strony techniczno teoretycznej - Drewno archeologiczne. Badania i konserwacja, pod red. L. Babiński, Biskupin 1999

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

Tarcze z Illerup wykonane były z drewna klonu, olszy, buku, ostrokrzewu, sosny, topoli, lipy, cisu, brzozy, leszczyny, jesionu, świerku, drewna różowatego, dębu i wierzby i zależnie od rodzaju drewna miały różne rozmiary. J. Ilkjaer, Illerup adal t.9 Die Schilde, Aarhus 2006

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

J. Zeman, Derevna vederka doby rimske a otazka jejich datsiho vyvoje, "Pamatky Archeologicke" t.47 z.1 (1956), s.86-101 bardziej zbiór tego typu zabytków, poczynając jeszcze od tych znanych z czasów celtyckich. Datowane są nasze wiaderka na fazę C okresu rzymskiego a najmłodsze pochodzą z początku V wieku AD z Marxdorf. Bywają bogato dekorowane wzorami geometrycznymi (celtyckie potrafiły mieć dekorację antropomorficzną i zoomorficzną jak np okaz z Aylesford w Kencie), okucia wykonywane są z żelaza lub brązu. Ich wyraźne skupiska są w rejonie Śląska, Łużyc, południowych Niemiec i w rejonie Wismar i Scherein. Co ciekawe łączyć je należy raczej z nico bogatszymi pochówkami - są popularne m.in. w grobach książęcych.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

J. Gackowski, Drewno w życiu społeczności wczesnej epoki żelaza w świetle wyników badań kilku osiedli Polski północno-wschodniej [w:] Środowisko przyrodnicze, gospodarka, osadnictwo i kultura symboliczna w V w. p.n.e. - VII w. n.e. w dorzeczach Odry i Wisły, pod red. M. Karczewski, E. Smolska, T. kalicki, Kielce 2014 w Mołtajnach na osadzie nawodnej kultury kurhanów zachodniobałtyjski (sam początek epoki żelaza w tym regionie) przebadano ponad 1500 elementów drewnianych - Oznaczenie botaniczne dokonano dla 1770 belek i pali (tj. niemal 55% z wszystkich elementów zabudowy). W zdecydowanej większości jest to surowiec liściasty z wyraźną dominacją drewna brzozowego, olszowego, lipowego i wierzbowego. zaznacza się jednak udział surowców twardych , pierścieniowo-naczyniowych (tj. dębu, wiązu i jasionu). Budulec iglasty należy do zupełnej rzadkości. - s. 52

s. 53 - Drobne narzędzia drewniane są reprezentowane przez młoteczek dębowy (...) osadzony na jesionowym uchwycie.

W Mirakowie-Grodnie dominuje z kolei budulec liściasty ale najliczniej reprezentowany przez dębinę a dalej topola, olcha, brzoza, leszczyna i wierzba. Ciekawostką sa pływaki wykonane z kory sosnowej czy dębowe styliska i uchwyty różnych narzędzi.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.